butelka

Butelka plastikowa a zdrowie

Podczas panujących latem upałów, ale nie tylko powinniśmy odpowiednio nawadniać swój organizm. Odpowiednia ilość spożywanych płynów będzie zależała m.in. od naszego wieku, wagi czy też poziomu aktywności fizycznej. Chociaż, zalety jej spożywania są nieocenione, musimy zwracać uwagę, w jakiej formie na co dzień ją spożywamy. Picie wody z plastikowych butelek może wywołać negatywne skutki dla zdrowia. Istnieją jednakże zdrowsze alternatywy, o których postaramy się poniżej napisać.

Szkodliwe działanie butelek plastikowych

Sporo mówi się na temat szkodliwości bisefenolu A – oznaczonego na butelkach plastikowych jako BPA. Począwszy od roku 2012, został wprowadzony zakaz używania wymienionego surowca w produktach dla niemowląt oraz dzieci, a w ślad za nim podążyły firmy produkujące wodę – dlatego na butelkach plastikowych możemy znaleźć obecnie oznaczenie BPA free. Ale czy BPA jest jedynym dla nas zagrożeniem w tym przypadku?

Jak się niestety okazuje, nawet jeśli wyeliminujemy z naszego życia szkodliwe BPA, to nadal spożywając wodę z plastikowych butelek, połykamy najzwyczajniej plastik. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, iż może to być nawet do 250 gramów plastiku w skali roku, który przedostaje się do naszego układu pokarmowego.

Butelki wykonane z PET 1 (takie oznaczenie można znaleźć na wielu wodach) mają w składzie substancje podobne do hormonów kobiecych – estrogenów. Oznacza to, iż przenikając do organizmu, mogą mieć wpływ na znaczące zaburzenie gospodarki hormonalnej człowieka. Ponadto wbrew powszechnemu przekonaniu, plastik z wody butelkowanej, nie jest wcale tak trwałym materiałem, jak może się nam wydawać. Jest wrażliwy na działanie temperatury oraz zarysowania, a nawet i zgniecenia, co przyczynia się do zwiększenia wydzielania toksycznych substancji z plastiku. Więcej informacji na temat szkodliwego wpływu plastikowych butelek na zdrowie, można znaleźć na stronie https://dafi.pl/blog/zdrowa-dieta/czy-woda-w-butelkach-plastikowych-jest-zdrowa/

Butelki i dzbanki filtrujące jako alternatywa dla wody w plastikowych butelkach

Jedną z lepszych alternatyw dla wody kupowanej w plastikowych butelkach, mogą być dzbanki filtrujące. Posiadają one dwie komory, które rozdzielone są filtrem węglowym. Wodę wlewa się do pierwszej komory, następnie przepływa ona przez filtr, gdzie jest oczyszczana z różnych zanieczyszczeń, zaś na samym końcu trafia do drugiej komory, z której możemy ją wlać bezpośrednio do kubka. Tak przygotowaną wodę, możemy spożyć ,,na surowo” bez obawy o swoje zdrowie.

Drugim równie dobrym rozwiązaniem, będą butelki filtrujące wielokrotnego użytku. Są one polecane wszystkim tym osobom, które lubią spacery, albo inne formy aktywności fizycznej. Butelka mogąca oczyszczać wodę przyda się również w plenerze. Dlaczego ma ona tak skuteczne działanie? Zmiękcza ona bowiem wodę oraz zmniejsza ilość zawartych w niej metali ciężkich. Zatrzymuje również spore cząsteczki zanieczyszczeń takie, jak rdza i piasek.

Leave a Comment