Życie współczesnej gospodyni jest nie do pomyślenia bez pralki. Urządzenie wykonuje całą brudną robotę polegającą na doprowadzeniu prania i odzieży do właściwiej formy. Co, jednak kiedy pralka zaczyna wydzielać nieprzyjemne zapachy?

Skąd się bierze brzydki zapach?

Głównym powodem są mikroorganizmy: gronkowce, Escherichia coli, grzyby pleśniowe i inne. Pojawienie się zgniłego zapachu z pralki wskazuje, że gdzieś wewnątrz jednostki utworzyły się kolonie szkodliwych bakterii. Do ich mnożenia potrzebne jest ciepło i wilgoć, a pralka pod tym względem jest idealnym miejscem. Kolonia może tworzyć się wszędzie, ale najczęściej mikroorganizmy rozmnażają się w miejscach, w których czują się wyjątkowo dobrze. Oto lista tych miejsc:

  1. Pojemnik do nalewania proszku lub płynu do mycia i otaczające go ściany,
  2. Wąż prowadzący z pojemnika na proszek do zbiornika,
  3. Uszczelniający gumowy pierścień wokół luku,
  4. Filtr węża spustowego i sam wąż łączący zbiornik ze ściekiem,
  5. Dno zbiornika, gdzie po umyciu zawsze pozostaje trochę wody,
  6. Elementy grzejne, jeśli utworzyła się na nich warstwa kamienia.

Jak walczyć z brzydkim zapachem?

Sprawdź każde z tych miejsc i dobrze spłucz je substancjami na bazie chloru, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy bakteryjne. Nieprzyjemny zapach zniknie, jeśli pozbędziesz się przyczyny jego powstawania. Najczęściej brzydki zapach występuje w przypadku maszyn, których właściciele wolą prać w trybie ekonomicznym, z niską temperaturą wody i krótkim płukaniem. W niskich temperaturach bakterie żyjące na powierzchni brudnych rzeczy nie umierają. Pozostają na ścianach zbiornika, na nagromadzonych drobnych odpadkach z kieszeni i innych śmieci.

Zgniły zapach może również pojawić się, gdy pierzesz ubrania z okruchami, ciastkami, słodyczami, a nawet po prostu zapomnianym w kieszeniach ręcznikiem papierowym. Namoczony papier skleja się w luźną grudkę, która staje się doskonałym podłożem dla kolonii pleśni lub bakterii. Po tygodniu możesz poczuć nieprzyjemny zapach i musisz pomyśleć o jego wyeliminowaniu.

Wapno to kolejna przyczyna zapachu pleśni. Wtedy przeprowadź czyszczenie maszyny środkiem odkamieniającym. Następnie opłucz całą pralkę środkiem dezynfekującym. Możesz do tego kupić specjalne środki, których celem jest właśnie usunięcie nieprzyjemnego zapachu i jego źródeł. Jednak nie trzeba kupować specjalnych produktów: Czyszczenie można przeprowadzić zwykłym wybielaczem chlorowym. Zastosowanie specjalnych tabletek detergentowych do zmywarek również daje dobry wynik. Jeśli znajdziesz czarną zepsutą płytkę na ścianach części maszyny, wypłucz ją dobrze i wysusz.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, musisz uruchomić puste, bez ubrań, długie pranie w maksymalnej temperaturze, dodając wybielacz lub tabletki detergentu do zmywarki. Po zakończeniu pełnego cyklu rozpocznij kolejne krótkie płukanie, aby wyczyścić wnętrze urządzenia. Najprawdopodobniej po takiej obróbce twoja automatyczna maszyna nie będzie już źródłem pleśni i zgnilizny.

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z pralki bez użycia specjalnych detergentów, możesz użyć kwasu cytrynowego i sody. Wlej 100 g do przegródki na detergent i włącz najdłuższy tryb prania w maksymalnej temperaturze (program „wrzenia” lub podgrzewania do 90 ° C). Po zakończeniu ostatniego etapu mycia włącz tryb płukania, aby całkowicie pozbyć się kwaśnego środowiska. Następnie należy załadować szklankę sody oczyszczonej do tacy na detergent i, podobnie jak w opisanej powyżej metodzie, włączyć tryby prania i płukania w wysokiej temperaturze.