Regularne stosowanie makijażu to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety. Jest to działanie, które w zasadzie można określić jako ingerowanie w naturalne procesy własnego ciała, ponieważ nawet naturalne kosmetyki są obciążeniem dla skóry.

Spójrzmy prawdzie w oczy: zdecydowana większość, a nierzadko wszystkie problemy z cerą, jakie mamy, to nasza własna sprawka. W takiej sytuacji trudno się dziwić wielu kobietom, które boją się światu pokazać bez makijażu. Dobrze wiedzą, że to co znajduje się pod makijażem, jest dla nich nie zadowalające. Dlatego można powiedzieć, że aby dobrze wyglądać bez makijażu, najlepiej go nigdy po prostu nie stosować. Jest to jednak zupełnie nierealna opcja. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy zazwyczaj mamy makijaż, dzisiaj go nie chcemy, a i tak chcemy ładnie wyglądać? Są na to sposoby.

Szybkie sposoby na przebarwienia i nierówności

Makijaż stosuje się bardzo często głównie w celu maskowania różnego rodzaju nierówności oraz przebarwień skóry. Na szczęście istnieje całkiem długa lista sposobów na poradzenie sobie z tego typu kłopotami, dzięki czemu makijaż przestaje być aż tak bardzo potrzebny. Jakie to sposoby? Przede wszystkim warto stosować:

  • Skoncentrowaną witaminę C;
  • Ekstrakt z ryżu;
  • Ekstrakt z ogórka;
  • Aloes;
  • Rumianek.

Dobrym rozwiązaniem są także tak zwane niewidzialne podkłady. Są to kremy nawilżające, które zawierają w sobie substancje wygładzające skórę. Warto zapytać w drogerii o takie kremy-podkłady.

Peeling

Jedną z tajemnic dobrego wyglądu, niezależnie od stosowanego makijażu lub nawet rezygnacji z niego, jest wykonywanie regularnego peelingu skóry. Peeling ma na celu usuwanie wierzchnich, martwych warstw naskórka, co jest szczególnie istotne i efektywne w przypadku pojawiania się jakichkolwiek niedoskonałości skórnych. Nie muszą to być wcale typowe peelingi, które wykonuje się w salonie kosmetycznym. W sklepach jest całe mnóstwo różnego rodzaju produktów do domowego peelingu, czasami nawet o wzmocnionym działaniu. W domu najlepiej jest jednak stosować produkty delikatne i tylko raz na 2-3 miesiące wybierać się do salonu. Produkty do użycia w domu najczęściej oparte są o proszki ryżowe i to właśnie z nich warto korzystać.

Pewnym rozwiązaniem są też tak zwane peelingi enzymatyczne, ale są one raczej za słabe na opcję bez makijażu.

peeling

Tonik w mgiełce

Jeśli nie chcemy ukrywać problemów skórnych, trzeba je trochę zamaskować. Sposobem na to są specjalne toniki kojące skórę. Podawane są one w formie specjalnej mgiełki, a opierają się o odżywcze właściwości roślin, chociaż nie tylko o nie. Takie produkty mają w sobie aloes, różę damasceńską, ekstrakty z ogórków i kokosów oraz wiele innych składników.

Maseczki rozjaśniające

Podobne efekty dają tak zwane maseczki rozjaśniające. Mogą to być albo tradycyjne maseczki w słoiku, które kupuje się w wersji gotowej i nakłada rano przed początkiem dnia, albo maseczki w formie kompresów. Taki kompres nakłada się na twarz i można w nim normalnie chodzić po domu, wykonując przy tym podstawowe czynności. Szczególnie skuteczne dla poprawiania wyglądu twarzy są maseczki skutecznie zamykające wszystkie rozszerzone pory.

Warto jest jednak unikać produktów oczyszczających, ponieważ mogą one lekko podrażnić skórę, a jeśli nie będzie na niej makijażu, wszelkie dodatkowe niedoskonałości będą dużo bardziej widoczne.