trawnik

Jak odnowić stary trawnik

Dobrze utrzymany trawnik nie powinien wymagać specjalnego odnawiania. Zwłaszcza jeśli był to trawinki przygotowany w oparciu o wiedzę ekspercką lub przynajmniej dobrze przyswojoną wiedzę zdobytą w Internecie.

W praktyce niestety większość trawników to albo trawniki założone nieoptymalnie, albo zaniedbane. Nie należy się tutaj przesadnie winić za taką sytuacje, ponieważ po kilkunastu latach każdy trawnik ma prawo trochę podupaść, a jeśli z jakiegoś powodu przez jakiś czas nasze wysiłki nie mogły być optymalne, w końcu dojdzie do sytuacji nagromadzenia się problemów. Renowacja trawnika nie jest specjalnie trudna, chociaż warto jest tutaj zachować cierpliwość i nie działać zbyt pochopnie.

Chemia

Pierwszym krokiem przy renowacji trawnika powinno być bardzo dokładne usunięcie wszystkich chwastów. Jest to szalenie ważna kwestia, ponieważ rośliny, które zaliczamy do bardzo szerokiego grona chwastów, to rośliny, których podstawową cechą odróżniającą je od reszty roślin z trawnika jest ich wyjątkowo silna zdolność do przetrwania. Chwasty są nie tylko w stanie rozpychać się tam, gdzie rosną już inne rośliny, ale są odporniejsze na wszelkiego rodzaju próby ich usunięcia czy zniszczenia. Nawet totalnie zdemolowany trawnik, na przykład rozjeżdżony przez samochody, najprawdopodobniej zatrzyma swoje chwasty. Dlatego konieczne jest ich chemiczne wypalenie. Odbędzie się to niemal na pewno razem z trawa, ponieważ bardzo rzadko się zdarza, by przy działaniu tak szeroki m możliwe było wykorzystanie produktów działających wybiórczo. Nie jest to jednak żaden poważny problem i nie należy się tego bać.

Dwie fazy wypalania trawnika

Porządne wypalanie trawnika musi mieć dwie fazy. Pierwsza z nich jest oczywista i polega po prostu na kompletnym zalaniu wszystkich roślin na trawniku środkami niszczącymi rośliny zielone. Jest to etap prosty, ponieważ nie musimy tutaj zachowywać żadnej ostrożności. Wypalone ma być wszystko, więc można działać w sposób nawet niechlujny tak długo, jak będziemy dbać o swoje bezpieczeństwo.

Drugi etap stosowania chemii powinien mieć miejsce około 2 tygodnie po pierwszym wypalaniu, kiedy pojawią się na wypalonym trawniku pierwsze chwasty. Są to rośliny, które często są w stanie się odbudować zaledwie z fragmentu korzenia, więc trzeba im dać szanse na wyrośnięcie, by skuteczniej wyeliminować.

Przygotowanie terenu

Wiele osób zaczyna renowacje trawnika od wykorzystania glebogryzarki i wyrównania terenu, ale jest to poważny błąd, ponieważ doprowadzi do zniszczenia trawy, ale nie zaszkodzi wielu chwastom. Zruszana i wyrównana ziemia będzie idealna dla wzrostu niepożądanych roślin, ponieważ rozkładająca się pod warstwą gleby trawa będzie stanowiła dla niej naturalny nawóz. Jeśli zasiejemy trawę bez odpowiedniego wypalenia wszystkiego, możemy się spodziewać, że chwasty na nowo będą zagłuszać pożądaną trawę.

koszenie trawy

Po walcowaniu warto pomyśleć także o specjalnych siatkach przeciw kretom. Istnieje dzisiaj wiele skutecznych sposobów na walkę z tymi zwierzętami, ale stosowanie siatek jest wyjątkowo proste oraz stanowi rozwiązanie permanentne.

Wysiew nowej trawy

Ostatnim elementem przygotowania nowego trawnika jest oczywiście wysiew nowej trawy. Alternatywnie można zdecydować się na rozłożenie specjalnych rolek z trawą. Jest to rozwiązanie droższe, ale pozwala w krótkim czasie na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Trzeba się jedynie upewnić, że wybieramy odpowiedni rodzaj trawy, ponieważ bardzo wiele przypadków odnawiania trawników zostało wymuszonych właśnie poprzez zły dobór trawy. Skutkuje to zawsze jej słabością i uleganiu chwastom.

Bardzo istotne jest też to, kiedy zabieramy się za renowacje trawnika. Nie należy tego raczej robić późną jesienią, ponieważ trawa może nie być w stanie rozwinąć się wystarczająco mocno, zanim przyjdzie mroźna zima. W ostatnich latach nam to raczej nie grozi, ale zakłada się, ze wszystkie prace powinny zostać wykonane przed listopadem.

Leave a Comment