Imprezy integracyjne to znakomita okazja, by poprawić spójność organizacji, jej integralność. Brzmi to niezwykle mądrze i jest bez wątpienia bardzo ważne, a do tego przekłada się na wydajność organizacji i niweluje pojawiające się w niej konflikty.

W praktyce naszym celem powinna być jednak dobra zabawa, ponieważ kiedy ludzie przyjemnie spędzają razem czas, będzie im się potem lepiej razem pracowało. Całą teorię można pominąć. Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że znacznie łatwiej jest z kimś współpracować, jeśli się go zna i lubi. Samo posadzenie osób razem może jednak nie wystarczyć. Wręcz przeciwnie, jeśli sytuacja będzie niezręczna, może doprowadzić do konfliktów. Dlatego w czasie imprez integracyjnych warto jest zadbać o to, by pracownicy nie mieli okazji do samodzielnego nabrojenia i zawsze byli czymś zajęci. Jakie nietypowe atrakcje można im zaproponować?

Escape room

Escape room to bardzo modna atrakcja, która najczęściej organizowana jest przez wyspecjalizowane w tym podmioty. Na czym to polega? Założenie jest bardzo proste. Grupa pracowników firmy jest zamknięta w pomieszczeniu, z którego nie mogą tak po prostu wyjść. Konieczne jest wspólne rozwiązywanie zagadek i kreatywne podchodzenie do wyzwań, by w kreślonym czasie się uwolnić. Jest to typowe zadanie z zakresu team-building, ponieważ twórcy atrakcji wiedzą, jak je przygotować, by wymusić maksymalną współpracę pomiędzy uczestnikami i nie pozwolić, by jedna osoba była w stanie sama sobie poradzić.

Kalambury

Rywalizacja, współzawodnictwo i możliwość wygrania ciekawych nagród to zawsze wspaniale motywatory do dawania z siebie jak najwięcej. Wszyscy lubimy wszelkiego rodzaju gry i zabawy, a zorganizowanie ich w sposób przypominający teleturniej tylko poprawi wrażenia uczestników imprezy integracyjnej. Jeśli tylko pracodawca stanie na wysokości zadania i zaproponuje zwycięzcom dodatkowy urlop lub inne pożądane nagrody za sukcesy w kalamburach czy testach wiedzy, na pewno wszyscy będą się bawić znakomicie. Co istotne, zabawy tego typu są konstruowane w sposób promujący wysiłek drużynowy i znakomicie nadają się zwłaszcza do integrowania osób, które do tej pory nic o sobie nie wiedzą.

Wyzwanie dla konstruktorów

Nowatorską i rzadko dostępną formą wspólnej aktywności w czasie firmowych imprez integracyjnych jest tak zwane wyzwanie inżynierów. Najczęściej realizowane jest w plenerze, ale nie jest to konieczność. Sprawdzi się także w odpowiednio przygotowanej Sali pod dachem. Istotą takiej zabawy integracyjnej jest budowanie maszyn i konstrukcji z elementów, zwykle dużych, jakie przygotował dla nich animator imprezy. Elementy są tak dobrane, by ich wykorzystanie nie było zbyt trudne, ale wymagało współpracy już chociażby ze względu na ich rozmiar. W ten sposób każdy członek zespołu musi coś od siebie dać. A jakby coś nie wychodziło, animator zabawy zawsze może podpowiedzieć. Nie potrzeba tutaj żadnych specjalnych predyspozycji technicznych, ani tym bardziej dobrej kondycji fizycznej. Wystarczy chęć do zabawy.

Degustacje

Ciekawym pomysłem na atrakcje w czasie imprezy integracyjnej mogą być też degustacje. Jest to propozycja, która spopularyzowała się wraz z tak zwanymi piwami kraftowymi. Można degustować także wina, sery oraz całą masę innych rzeczy. Wiele imprez skupia się tylko na degustacjach.

Więcej atrakcji na imprezy firmowe znajdziesz na tej stronie – gdzie dostępne są oferty pokazów malowania ciała, taneczne show, Face Painting, stanowiska np. makijażu, stylizacji, czy też atrakcje firmowe z wymalowanymi hostessami.