kobieta po czterdziestce

Jak się modnie ubierać po 40 roku życia

Czterdziesty rok życia to ważny moment dla wszystkich kobiet. Można oczywiście do tych urodzin podejść bardzo praktycznie, bo nie da się ukryć, że tydzień przed tymi urodzinami i tydzień po nich jest się cały czas dokładnie tą samą osobą. Czasu nie da się mimo wszystko oszukać i w te urodziny warto jest zrobić sobie mały rachunek sumienia, w którym przyjrzymy się trochę bliżej temu, jak się ubieramy. Moda dla kobiet po czterdziestym roku życia zazwyczaj przychodzi nam naturalnie i jeśli mamy jako taki wyczucie stylu oraz w miarę dbamy na co dzień o to, by dobrze wyglądać, najprawdopodobniej nic nie zmienimy. Nasz mały audyt może jednak przynajmniej trochę poszerzyć nasze horyzonty modowe.

Rozpoczyna się era minimalizmu

W młodszym wieku można sobie pozwolić na sporo ekstrawagancji oraz zabaw formą. Kiedy jednak wchodzimy w okres klasycznej elegancji, musimy przywitać się z minimalizmem, który od tej pory będzie nam służył zdecydowanie lepiej. Nie oznacza to oczywiście, że będzie szaro i nudno. Nic z tych rzeczy. Po prostu trzeba stosować kilka prostych zasad, które najkrócej można opisać tak, że mniej bardzo często będzie znaczyło więcej.

buciki damskie

W naszym ubiorze cały czas mogą i nawet powinny dominować sukienki. Są one najważniejszym atrybutem kobiecości i czasami pojawiające się przekonanie, że po czterdziestym roku życia nagle kobiecość zaczyna przemijać, należy zupełnie wyrzucić z głowy. Jest to niepoważne. Cały czas można wybierać sukienki, które będą eksponowały biust lub ładne nogi, ale trzeba to robić z głową. Na pewno nie należy przesadzać, więc jeśli odkrywane będą nogi, warto jest zakryć biust. Jeśli chcemy za to wyeksponować bardziej biust, długość sukienki powinna wyjść za kolana.

Szczególnie dobrym wyborem jest tutaj fason kopertowy z rękawami odsłaniającymi przedramiona. Dlaczego? Jest to pewna sztuczka, ponieważ takie sukienki pozwalają skutecznie ukrywać nadmiar kilogramów w okolicach brzucha, jak również dekolt V pozwala na wyszczuplenie całego tułowia. Większy biust jest odpowiednio w ten sposób zagospodarowany. Z kolei na dole można się pokusić o przynajmniej niewielkie rozkloszowanie, co ukrywa niedoskonałości w okolicach bioder.

Nie zapominamy o kolorach

Minimalizm nie powinien być nigdy mylony z nudą, bo chociaż raczej ekstrawagancja nie jest jego naturalną częścią, to można cały czas ubierać się ciekawie. Kiedy spodoba nam się coś naprawdę jaskrawego, mimo wszystko trzeba rozważyć to dwa, a najlepiej trzy razy, by potem sięgnąć po wersję sukienki trochę spokojniejszą. Zamiast krwistej czerwieni znacznie lepszym wyborem będzie chociażby kolor malinowy, który nie będzie przyciągał uwagi do każdego najdrobniejszego szczegółu ciała kobiety po czterdziestce. Trzeba w tym miejscu zdawać sobie zawsze sprawę z tego, że nawet pomimo największej dyscypliny i odpowiedniej pracy nad sobą, nie wszystko będzie idealne. Moda pozwala się z tym rozprawić.

kolorowe kapelusze damskie
Stylowe dodatki – kapelusze damskie

Drobne dodatki pozwolą naprawdę przyjemnie urozmaicić każdą sukienkę. Można poszukać dla nich miejsca na przykład przy rękawach, gdzie odrobina falbanek jeszcze nikomu ni zaszkodziła. Do takich kreacji należy oczywiście dobrać odpowiednie dodatki, czyli przykładowo wygodne czółenka oraz torebkę kopertową, co razem będzie się sprawdzało po prostu znakomicie. I do pracy, i na co dzień, i na jakieś wyjście.

Spodnie są cały czas w menu

Sukienki to podstawa garderoby, ale bynajmniej nie jej jedyna propozycja. Taki błąd czasami popełniany jest przez wspomniane wcześniej panie, które niepotrzebnie boją się o swoją kobiecość po czterdziestym roku życia. Nic jej nie zagrozi, a na pewno nie spodnie, które wręcz przeciwnie, mogą stanowić tutaj ważne wsparcie. Co więcej, przekonanie o tym, że jeśli spodnie, to tylko materiałowe, jest kolejnym zupełnie niewytłumaczalnym zabobonem dotykającym mody dla kobiet w średnim wieku. Jeansy znakomicie sprawdzają się w całej masie różnego rodzaju aranżacji.

Do wszystkiego trzeba oczywiście podchodzić z głową, więc wybierane jeansy nie powinny być w stu procentach zrobione z bawełny. Lepiej będzie, jeśli pojawi się w nich odrobina elastanu lub podobnego materiału, który ułatwi ich odpowiednie dopasowanie się. Takie dopasowanie to dość często kłopot, więc biodrówki nie są zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem. Wszelkiego rodzaju przetarcia także nie za bardzo pasują do wieku. Zdecydowanie najlepsze są rozwiązania proste, które są wygodne i dodają energii – zarówno praktycznie, jak i estetycznie. W kolorystyce powinny dominować ciemne barwy. Niekoniecznie czerń, chociaż jest ona na pewno jedną z opcji, ale zwykle lepszy jest granat. Biel mogłaby za bardzo eksponować coś, czego eksponować nie chcemy.

przykładowa kreacja
Przykładowa kreacja

Do spodni trzeba naturalnie dołożyć coś, co zamknie odpowiednio kreację i nie sprawi, że całość aranżacji będzie wyglądała na pretensje wysuwane do stylu młodzieżowego. Dlatego do czarnych spodni, niekoniecznie jeansowych, można dołożyć ciemny żakiet zahaczający o kardigan. Tkaninowe białe bluzki z dekoltem V są tutaj lepszym dodatkiem, jeśli planujemy mniej formalny i bardziej wygodny wygląd. Warto pamiętać ponadto, że z jeansami znakomicie sprawdzają się szpilki i jeśli tylko kręgosłup pomaga, można w ten sposób fenomenalnie zaprezentować nogi.

One thought on “Jak się modnie ubierać po 40 roku życia”
  1. świetne pomysły, warto pamiętać, że wiek nie powinien być ograniczeniem!

Leave a Comment