Garderoba jest wynalazkiem francuskim i chociaż polska wersja tego słowa dość mocno fonetycznie uciekła od swojego pierwowzoru, mamy tutaj jak najbardziej do czynienia z połączeniem słów francuskich. Tłumacząc je bezpośrednio, uzyskamy po prostu pokój na ubrania lub kącik na ubrania.

W większości polskich domów cały czas jeszcze nie stosuje się takiego rozwiązania i po prostu ubrania chowa się w różnych szafach czy komodach, a za miejsce do ubierania się służy dowolne pomieszczenie, zwykle sypialnia. Czasami mini-garderobę tworzymy zaraz przy wejściu do domu, ponieważ tam ubieramy się w odzież wierzchnią. Cała reszta jest załatwiana prędzej. Stać nas jednak na więcej.

Gdzie urządzimy garderobę?

W nowym budownictwie coraz częściej powstają specjalne pomieszczenia na garderoby. Są albo zupełnie osobnymi pokojami, albo, znacznie częściej, stanowią swojego rodzaju dobudówkę, zazwyczaj do sypialni. Przez pewien okres takie pomieszczenia były wręcz standardem wśród wszystkich projektów średniej klasy, ale potem zostały trochę zapomniane i obecnie pojawiają się przede wszystkim jako dodatek do tak zwanej master bedroom. Współczesne projekty znacznie częściej dają nam większą dowolność w kwestii tego, gdzie urządzimy garderobę.

Gdzie zatem ją urządzimy? Cały czas oczywiście opcją jest przedpokój, gdzie dominować będą głównie elementy ubioru wierzchniego. Co ciekawe, coraz częściej garderoby stają się elementami wielofunkcyjnego salonu. Ich podstawowym elementem jest długa szafa wnękowa, która wyposażona z lustra i odpowiednie podświetlenie, staje się znakomitym miejscem do zgromadzenia wszystkich ubrań oraz przygotowania się do wyjścia.

Standardowym miejscem na garderobę jest oczywiście sypialnia, a najlepiej pomieszczenie wydzielone bezpośrednio z niej. Bardzo często do takiego pomieszczenia przechodzi się bardzo wąziutkim korytarzykiem, który nierzadko jest nawet przemyślnie ukryty. Niekiedy garderoba jest w ten sposób współdzielona pomiędzy dwa, a nawet trzy pokoje.

Forma garderoby

Co bardzo istotne, garderoba wcale nie musi być duża. Tak naprawdę wystarczą już zaledwie dwa metry kwadratowe na to, by takie miejsce mogło powstać. I to nie tylko namiastka garderoby, ale po prostu garderoba w pełnej krasie.

Kiedy miejsca jest naprawdę mało, można skorzystać z mebla określanego często mianem garderoby, który jest połączeniem wieszaka na ubrania oraz komody z lustrem nad nią. Taka opcja najczęściej stosowana jest właśnie w przedpokoju.

Jeśli mamy więcej miejsca, będziemy chcieli mieć możliwość wygodnego rozłożenia się z wszystkimi rzeczami, a czasami także otoczenia się ubraniami. Co ciekawe, nowoczesna garderoba, paradoksalnie bardzo mocno wzorowana na dawnych rozwiązaniach, jest podobna do współczesnej kuchni z wyspa kuchenną. Na środku znajdują się wieszaki na ubrania, a przy jednej ścianie znajdziemy komody i lustro. W ten sposób wszystko jest w jednym miejscu, mamy odpowiednio łatwy dostęp do naszych ubrań, jak również możemy… ciąg dalszy nastąpi 🙂

Oświetlenie i lustra

Bardzo ważne w garderobie jest to, by się dobrze widzieć i móc odpowiednio ocenić. W nowoczesnej, przestronnej garderobie powinno się pojawić duże lustro z oświetleniem ledowym na jego obwodzie lub przynajmniej z oświetleniem punktowym nad głową. W ten sposób idealnie się zobaczymy i jest to element absolutnie nieodzowny. W każdej, nawet najprostszej garderobie, musi się takie lustro pojawić. Nie jest to na szczęście szczególnie trudne do osiągnięcia, bo po prostu wykorzystuje się kawałek ściany lub stosuje się sprytną sztuczkę. Taką sztuczką jest zastąpienie jednego ze skrzydeł drzwi szafy klasycznej lub szafy wnękowej z drzwiami przesuwanymi przez lustro. W ten sposób nie trzeba się zastanawiać, gdzie ten nieodzowny element każdej garderoby będziemy w stanie postawić. Bardzo zmniejsza to też ilość miejsca, jaka realnie jest nam potrzebna do odpowiedniego zorganizowania się w przestrzeni mieszkania czy domu.