Kawa w biurze to gwarancja, że pracownicy będą pracować wydajniej i nie zabraknie im energii w trakcie pracy. Jeśli chcemy obyć się bez przestojów w pracy biura, to najlepszym rozwiązaniem jest wyposażyć pokój socjalny w ekspres do kawy.

Wybierz ekspres

Statystycznie osoba pijąca kawę wypija w czasie pracy dwie filiżanki tego napoju. Jedna filiżanka kawy parzonej z prażonych mielonych ziaren zawiera około 100 mg kofeiny. Lekarze zalecają, aby nie przekraczać dziennej dawki kofeiny 400 mg, więc 2-3 szklanki dziennie są tym, czego potrzebujesz. Dzień pracy wielu pracowników biurowych rozpoczyna się od filiżanki kawy. Aby im to umożliwić, musimy wyposażyć biuro w ekspres do kawy. Kupując ekspres do kawy w biurze, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Wybór maszyny zależy od dostępu do zlewu i pojemnika;
  • Należy zwrócić uwagę na stopień automatyzacji ekspresu do kawy, aby pracownicy nie spędzali więcej niż 1-2 minuty na przygotowywaniu napoju;
  • Aby zminimalizować częstotliwość napełniania ziaren i uzupełniania wody, należy wybrać jednostki ze zbiornikami o maksymalnej pojemności. Oczywiście kryterium to zależy również od liczby pracowników.
  • Jeśli chcesz, aby urządzenie mogło przygotowywać nie tylko czarną kawę, ale także napoje kawowe z mlekiem, weź urządzenie z automatycznym urządzeniem do cappuccino.
  • Ustal, czy w twoim biurze jest ktoś, kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie ekspresu do kawy w stanie roboczym, czy też urządzenie będzie serwisowane przez kontrahenta. Jeśli zrobisz to sam, ekspres do kawy nie musi być technicznie wyrafinowany.

Aby zapoznać się ze szczegółami, odsyłam do innego artykułu, gdzie szczegółowo wyjaśniono najbardziej optymalne metody parzenia kawy w biurze, jak również inne zagadnienia w tej materii.

barista obsługuje ekspres w biurze

Obsługa ekspresu do kawy w biurze

Jak wybrać odpowiednie ziarna kawy

Każdy z nas traktuje kawę inaczej. Niektórzy ludzie robią kawę tylko w weekendy i święta, ktoś nie może się obudzić bez kawy i zaczyna się codziennie od filiżanki aromatycznego napoju, podczas gdy dla innych kawa jest stylem życia i nie rozstaje się ze szklanką kawy przez cały dzień. Podobnie jest z wyborem rodzaju kawy. Ten sam rodzaj kawy może powodować zupełnie odmienne odczucia u dwóch osób. Każda osoba ma swoje preferencje smakowe, nawyki i wrażliwość.

Dla niektórych ważne jest, aby kawa była przede wszystkim mocna, podczas gdy inni wolą łagodny, zrównoważony i kremowy smak. Na szczęście istnieje tak wiele ogromnych odmian kawy i różnych mieszanek, że możesz wybrać „swoją” kawę dla każdego. Wybierając mieszankę, każdy niuans ma znaczenie: rodzaj kawy i jej pochodzenie, skład mieszanki, stopień palenia i świeżość.

Wybierając kawę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość opakowania.
Do napełniania kawy producenci używają różnych materiałów: papierowych i plastikowych torebek, folii, zamkniętych paczek z zaworem, aluminiowych puszek i beczek.

Kawa w papierowej torbie nie może być długo przechowywana. Ten rodzaj opakowania nie jest szczelny i powietrze łatwo w niego wnika, co jest szkodliwe dla ziaren kawy. Za kilka godzin kawa straci większość aromatu i nie będzie można poznać jej prawdziwego smaku. Nie przechowuj także kawy w plastikowej torbie. Światło przenikające przez ścianki opakowania niekorzystnie wpływa na ziarno, zmieniając jego smak i aromat.

Szczelnie zamknięta torba z zaworem jest najczęściej spotykanym rodzajem opakowania stosowanym przez dużych producentów, którzy monitorują jakość swojego produktu. Ten rodzaj opakowania chroni kawę podczas transportu, nie przepuszcza powietrza i światła do opakowania, a nadmiar gazów wydostaje się przez specjalny zawór. W aluminiowych puszkach i beczkach pakowana jest tylko ekskluzywna kawa premium. Mieszanki w puszkach mają jeszcze lepszą ochronę niż torby, ponieważ kawa nie podlega fizycznym uderzeniom, jak w miękkich opakowaniach. Każda mieszanina ma datę ważności. Zwykle wynosi od 12 do 24 miesięcy. Informacje te muszą być wskazane na opakowaniu. Data może być zapisana atramentem lub wybita w samym pakiecie. Jeśli kawa zapakowana jest w ciasną torbę próżniową z zaworem lub puszką aluminiową, producent gwarantuje, że przez cały okres przydatności kawa zachowa swój smak i aromat.

ziarenka pachnącej kawy

Kawa w ziarnach – najlepsza kawa do biura

Arabika i Robusta to dwa najczęstsze rodzaje ziaren. Skład wszystkich mieszanin dowolnych producentów obejmuje tylko te dwa typy.

  1. Arabika to około 80–90% plantacji kawy. Ten rodzaj kawy jest trudniejszy do uprawy, jest bardziej kapryśny w zależności od pogody i warunków geograficznych. Dlatego arabica jest droższa niż robusta. Mieszanki 100% Arabiki mają jasny smak i aromatyczne cechy. Ziarna arabiki zawierają znacznie mniej kofeiny niż robusta. Arabika ma bardzo jasny aromat, łagodny smak.
  2. Robusta uprawiane w znacznie mniejszych ilościach niż arabika. Ten rodzaj kawy jest łatwiejszy jeśli chodzi o uprawę, więc też tańszy. Ziarna robusty zawierają trzy razy więcej kofeiny niż arabika. Dlatego, jeśli wolisz mocną, orzeźwiającą kawę, to robusta jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Gotowy napój będzie miał gęstszą konsystencję i wysoką, gęstą kremową jędrność i gorycz. W smaku dominują nuty suszonych owoców lub orzechów. W niektórych odmianach dominuje smak ciemnej czekolady lub tytoniu.