autostopowiczki

Podróż na stopa – co warto wiedzieć przed podróżą

Autostop to niemal darmowa forma transportu, polegająca na życzliwości nieznajomych i elastyczności twoich planów podróży. Autostop ma jednak swoje zasady, o których warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż.

Nie zapomnij o…

Plecak – przede wszystkim potrzebujesz miejsca do przechowywania wszystkich swoich rzeczy. Walizki są nieporęczne i trudne do przenoszenia. Potrzebujesz plecaka, którego rozmiar zależy od długości planowanej podróży. Musi być wygodny, ponieważ może być konieczne przechodzenie między potencjalnymi miejscami odbioru.

Buty / buty turystyczne – potrzebujesz czegoś solidnego na stopach. Piękno podróżowania autostopem polega na tym, że po prostu nie wiesz, gdzie się skończysz, więc przygotuj się na każdy teren z przyzwoitą parą butów.

Sprzęt przeciwdeszczowy – nie ma nic gorszego niż wylądowanie przy drodze w deszczu bez osłony. Weź ze sobą kurtkę, spodnie i pokrowiec. W najgorszym przypadku będziesz mógł usiąść pod drzewem i przeczekać deszcz.

Jedzenie – Zapakuj lunch, przekąski i dużo wody. Niekiedy na transport możesz poczekać kilka godzin. Warto być zatem przygotowanym.

Mapa – to powinno być oczywiste. Wiedz, dokąd idziesz i jak się tam dostać. W ten sposób możesz znaleźć główne skrzyżowania i zwiększyć swoje szanse na spotkanie z kimś zmierzającym w twoim kierunku.

Prezenty – coś małego może być świetnym sposobem na stworzenie pozytywnej atmosfery z nowym przyjacielem. Małe bibeloty lub cukierki wywołają uśmiech na ich twarzy i są doskonałym sposobem, aby podziękować za podwiezienie.

Naucz się łapać stopa

Masz cały swój sprzęt, masz cel i jesteś gotowy do drogi. Oto kilka ostatecznych wskazówek, które mogą zwiększyć Twoje szanse na odbiór i na drodze:

Lokalizacja – Jest to najważniejsza zmienna, którą należy wziąć pod uwagę. Znalezienie właściwej lokalizacji znacznie zwiększy twoje szanse na bycie widocznym przez osoby podróżujące w twoim kierunku, a tym samym zwiększy twoje szanse na odbiór.

Przede wszystkim postaraj się opuścić ścisłe centrum miasta. Mieszkańcy miasta podróżują na krótkie odległości i jest mało prawdopodobne, aby udali się w to samo miejsce, co ty. Udaj się na obrzeża i znajdź drogę, która zmierza w twoją stronę. Potrzebujesz dobrze oświetlonego miejsca, w którym nadjeżdżające samochody mogą Cię zobaczyć z daleka i mieć miejsce, aby legalnie zatrzymać się w pobliżu. Sygnalizacja świetlna i stacje benzynowe mogą być dobrym miejscem.

Poznaj sygnał – Gest „kciukiem” jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym znakiem autostopowicza w świecie zachodnim. Jednak na Bliskim Wschodzie, w części Ameryki Południowej i Tajlandii: można to interpretować jako „swoje”. Dobrym pomysłem jest poznanie lokalnych znaków ręcznych przed rozpoczęciem podróży. W wielu częściach Azji Południowo-Wschodniej autostopowicze używają palca wskazującego skierowanego na ziemię z przodu. Coś w rodzaju powiedzenia „zatrzymaj się, proszę”. Chińczycy lubią używać grzbietu dłoni skierowanego do góry, wywołując samochód w rodzaju gestu cofania, przesuwając nadgarstek i palce w górę iw dół.

Leave a Comment