Z arytmią mamy do czynienia wtedy, gdy impulsy elektryczne koordynujące bicie serca nie przebiegają prawidłowo. Wtedy serce może bić za szybko (tachykardia), za wolno (bradykardia), lub nieregularnie (trzepotanie lub migotanie). Czasami arytmia nie powoduje żadnych objawów. Jeśli jednak się pojawią, są to najczęściej zawroty głowy, duszność i kołatanie serca.

Główne przyczyny arytmii

Wszelkie przerwy w impulsach elektrycznych, powodujące skurcze serca, mogą wywołać arytmię. Prawidłowe tętno wynosi 60-100 uderzeń na minutę podczas odpoczynku. Im lepszą masz kondycję, tym niższe będziesz miał tętno spoczynkowe. Na przykład olimpijczycy mają często tętno poniżej 60 uderzeń na minutę.

Wiele czynników może prowadzić do nieprawidłowej pracy serca. Do najczęstszych można zaliczyć:

  • nadużywanie alkoholu, narkotyki, papierosy,
  • niektóre leki i suplementy ziołowe,
  • zmiany strukturalne serca,
  • nadmierne picie kawy,
  • życie w ciągłym stresie,
  • bliznowacenie serca, często pojawia się po zawale,
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • nadczynność tarczycy.

Nie przesadzaj z kofeiną i alkoholem

Jeśli kochasz kawę lub napoje energetyczne, zachowaj szczególną ostrożność. Sprawdzaj, jak się czujesz, gdy wypijesz napój z dużą ilością kofeiny. W przypadku niektórych osób nawet jedna filiżanka kawy może wywołać arytmię. Jeśli  nie zauważyłeś żadnych niepokojących objawów, nie musisz całkowicie z niej rezygnować. Warto jedną pić tylko jedną lub dwie filiżanki kawy dziennie. Jeśli chodzi o napoje energetyczne, postaraj się ich unikać. Są nie tylko kaloryczne, ale również zwiększają ciśnienie krwi i powodują zaburzenia rytmu serca.

Niektóre osoby z arytmią tolerują alkohol, inne nie. Pij tylko okazyjnie. Jeśli jesteś na przyjęciu lub imprezie, wypij tylko jeden lub dwa drinki. Wtedy nie musisz się martwić, że gorzej się poczujesz. Pij jeszcze mniej, jeśli przyczyną arytmii jest słabe serce lub wcześniejszy zawał.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. To, że chorujesz na arytmię, wcale nie musi powstrzymać Cię przed aktywnością fizyczną. Musisz jednak zachować szczególną ostrożność. Obserwuj, jak zachowuje się Twój organizm. Wybierz też cardio, pilates lub jogę zamiast podnoszenia ciężarów. Zanim zaczniesz ćwiczyć, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Opracuje dla Ciebie bezpieczny program treningowy.

Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy. W ten sposób zmniejszysz ryzyko arytmii i innych chorób serca.

Wysypiaj się! Odpowiednia ilość snu zapobiega zaburzeniom rytmu serca. Zmniejsza poziom stresu i ułatwia odchudzanie. Postaraj się spać około siedem-dziewięć godzin. Wtedy Twój organizm wspaniale odpocznie. Jeśli dużo śpisz, ale wciąż nie czujesz się wyspany, być może cierpisz na bezdech senny. Obciąża serce i osłabia mięsień sercowy. Może prowadzić do arytmii. Dlatego, jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, wybierz się do specjalisty.

Nie ignoruj swojej arytmii, nawet jeśli jest łagodna. Monitoruj tętno i poziom cholesterolu. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj o zdrowej diecie.