Zbliża się kolejny sezon, w którym trzeba dokonać rachunku sumienia i rozliczyć się z fiskusem za rok 2019. Powstaje pytanie, którą deklarację podatkową pit wybrać. Zdecydowanie najpopularniejszymi są pit-36 i pit-37. Którą powinieneś wybrać?

Co grozi za wybranie złego formularza? Jeśli wybrałeś niepoprawny pit, zazwyczaj prowadzi to do konieczności złożenia korekty na właściwym formularzu. Gorzej będzie jak złożyłeś pit na niepoprawnym formularzu i w dodatku wypełniłeś go w nieprawidłowy sposób. Okej, to który formularz powinieneś wybrać?

Deklarację Pit 36 wybierają ci podatnicy, którzy w ciągu roku uzyskiwali przychody opodatkowane klasyczną skalą podatkową czyli 18% i 32% i jednocześnie, którzy prowadzili działalność gospodarczą opartą na ogólnych zasadach. Oczywiście czasem zdarzają się wyjątki i również podatnicy, którzy nie pracowali „na swoim”, tylko na etacie muszą złożyć pit 36, na przykład, gdy podatnik uzyskiwał dochody z wielu źródeł, gdzie część została rozliczona bez udziału płatnika. Szczegóły znajdziesz w obowiązujących regulacjach podatkowych, z którymi zawsze warto zapoznać się przed wybraniem odpowiedniego formularza.

Z kolei pit 37 wypełniają przeważnie wszystkie te osoby, które osiągały przychód na etacie lub umów zlecenie, bądź cywilnoprawnych, tutaj też nie zawsze wszystko jest klarowne i warto upewnić się u źródła, czy dokonało się właściwego wyboru deklaracji. Deklaracja podatkowa oznaczona jako pit 37 jest chyba najczęściej wybieraną formą rozliczenia wśród podatników.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze warto dopytać się w Urzędzie Skarbowym, którą deklarację podatkową wybrać.

Warto dodać, że rozliczenie PIT będziemy mogli w tym roku wykonać błyskawicznie, jeśli nie uzyskiwaliśmy dodatkowych przychodów, to nie będzie trzeba nanosić poprawek do deklaracji, całość rozlicza za nas Urząd. Jeśli prowadziliśmy działalność, tutaj ma się już rozliczenie na dotychczasowych zasadach.