Sztuczna biżuteria to hit ostatnich lat. Chętnie sięgają po nią osoby w każdym wieku, pojawia się zresztą nie tylko w codziennych stylizacjach, ale również jako element kreacji wieczorowych. Metale nieszlachetne zachwycają, a najpiękniejsze przykłady sztucznej biżuterii osiągają zawrotne ceny. Niestety, nasza wiedza na temat biżuterii tego rodzaju nadal ma pewne ograniczenie. Jednym z zagadnień, którym nadal nie poświęca się należytej uwagi jest przy tym te, które dotyczy dbania o kolczyki, łańcuszki i bransoletki.

Sztuczna biżuteria – podstawowe informacje

Sztuczna biżuteria składa się z elementów znacznie tańszych niż metale szlachetne. Sama również zachwyca więc przystępnością cenową, a jednym z jej największych atutów jest to, że bez trudu jesteśmy w stanie skompletować zestaw sprawdzający się przy różnych okazjach. Wśród materiałów, z których wykonywane są jej kolejne egzemplarze dominuje mosiądz i miedź. Biżuteria powstaje jednak również z wykorzystaniem stali, szklanych i plastikowych kryształków, filcu, piór, różnorodnych tkanin, a nawet skóry – zarówno naturalnej, jak i sztucznej.

Plusem biżuterii sztucznej jest zresztą nie tylko jej oryginalność i różnorodność. Osoby zainteresowane jej zakupem doceniają także to, że składa się z rozwiązań, które są dostępne w wielu miejscach. Dziś dominują sklepy internetowe, w których można się w nią zaopatrzyć. Jeśli jednak potrzebujemy wyjątkowego modelu natychmiast, bez trudu natrafimy na sztuczną biżuterię także w sklepach odzieżowych i w warsztatach rękodzielniczych. Co warte podkreślenia, przekonanie o tym, że tylko biżuteria wykonana z kamieni szlachetnych może przetrwać przez lata, jest mitem. Jeśli będziemy o nią dbać, z pewnością jej żywotność pozytywnie nas zaskoczy.

Pielęgnacja sztucznej biżuterii – najważniejsze zasady

Choć wiele przekonań dotyczących sztucznej biżuterii to mity, prawdą jest to, że potrafi sprawiać więcej problemów niż jej naturalny odpowiednik. Wynika to z tendencji metali nieszlachetnych do śniedzienia, zmiany koloru oraz rdzewienia. Prawdą jest także to, że przynajmniej część z nich pozostawia ślady na skórze. Zdecydowana większość wymienionych problemów można jednak rozwiązać przywiązując odpowiednio dużą wagę do przechowywania biżuterii we właściwy sposób.

Szukając odpowiedniego miejsca do jej przechowywania dobrze jest pamiętać, że w zdecydowanej większości metale nieszlachetne nie reagują najlepiej nie tylko na wilgoć, ale również na światło słoneczne. Nawet, jeśli taka biżuteria świetnie się prezentuje, nie zaleca się przechowywania jej na widoku. Zdecydowanie lepszą opcją jest szkatułka, najlepiej wyścielona miękkim materiałem. Nie warto też trzymać szkatułki w łazience. Wilgoć panująca w tym pomieszczeniu może być sporym zagrożeniem.

Jak dbać o sztuczną biżuterię?

Czyszczenie sztucznej biżuterii nie jest trudne. Musimy jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest w takim wypadku regularność. Jeśli będziemy czekać na pierwsze oznaki zniszczenia, możemy okazać się bezradni wobec nich. Nie wolno też polerować kolczyków i łańcuszków zbyt intensywnie. Zwykle wystarczy sięgnąć po miękką ściereczkę, choć w przypadku poważniejszych zabrudzeń przyda się nam również szczoteczka do zębów. Warto też przypomnieć, aby unikać stosowania wody tak długo, jak nie jest to absolutnie konieczne.