problem z żelazkiem

Jak usunąć przypalenie na żelazku?

Każda z nas wie, jak ważnym urządzeniem w domu jest żelazko. Prasujemy ubrania dla siebie i dla całej rodziny, jednak zwykle zapominamy o regularnej pielęgnacji żelazka i szukamy sposobów na jego wyczyszczenie dopiero wtedy, gdy podczas prasowania zaczyna brudzić nam ubrania. Jak i kiedy zatem najlepiej czyścić żelazko?

Dlaczego czyszczenie żelazka jest takie ważne?

Jak już wspomnieliśmy, brudne żelazko to brudne ubrania. Prasując delikatne i jasne części garderoby, musimy wyjątkowo uważać, albowiem brud odbity z przypalonego żelazka może się już nie doprać. Dlatego tak istotne jest nie tylko skuteczne, ale również regularne czyszczenie żelazka.

Warto pamiętać, że nie tylko przypalone żelazko brudzi. Także urządzenie, które stoi dłużej nie używane, może zacząć brudzić, a z otworów z których powinna wydobywać się gorąca para wodna, będzie wypływał brud. Czasami nie da się wyczyścić już zużytego żelazka, najczęściej jednak wystarczy systematyczna pielęgnacja tego urządzenia, aby służyło nam do prasowania przez wiele długich lat.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Na przypalone żelazko jest wiele niezawodnych sposobów, warto poznać je wszystkie, aby wiedzieć jak zaradzić w konkretnej sytuacji. Inaczej bowiem czyści się świeże plamy, a inaczej przypalone żelazko o którym zapomnieliśmy i stało brudne w szafie przez wiele miesięcy. Przed rozpoczęciem czyszczenia, warto pamiętać że musi ono bezwzględnie być odłączone od prądu, a jego spodnia strona powinna być zimna. W innym przypadku możemy zwyczajnie zniszczyć urządzenie do prasowania.

przypalone żelazko

Co będzie potrzebne do czyszczenia żelazka?

Na tak zadane pytanie, można wymienić kilka ważnych akcesoriów. Na pewno przydadzą się patyczki do uszu bądź drewniana wykałaczka. Korzystając z takich dodatkowych akcesoriów do czyszczenia dysz w żelazku musimy być bardzo ostrożni i delikatni. Kolejną rzeczą, która będzie nam niezbędna, jest uniwersalna ściereczka. Najlepiej aby była to bawełna, która doskonale zbierze brud z żelazka. Jeżeli natomiast chodzi o domowe środki czystości, z jakich można korzystać przy czyszczeniu żelazka, do najpopularniejszych należy ocet, sok z cytryny, soda oczyszczona bądź świeca parafinowa. Poniżej opiszemy te środki nieco dokładniej.

Ocet na przypalone żelazko

Ocet jest jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych naturalnych środków czystości, który sprawdza się w sprzątaniu całego domu. Może także pomóc w czyszczeniu przypalonego żelazka, albowiem ma właściwości ściągające i doskonale poradzi sobie z rozpuszczeniem zaschniętego brudu na stopie żelazka.

Cytryna na świeże zabrudzenia

Jeżeli zabrudzenia z przypalenia na żelazku są świeże, użyj soku z cytryny. Najlepiej nasączyć bawełnianą ściereczkę sokiem z cytryny i w ten sposób myć jeszcze ciepłe żelazko. Cytryna na pewno nie zaszkodzi urządzeniu, a skutecznie wyczyści wszelkie zabrudzenia z żelazka.

Pamiętaj, że jest wiele sposobów na czyszczenie żelazka i warto wypróbować najpierw te domowe, zanim sięgniemy po drogie i nie zawsze skuteczne środki do czyszczenia żelazka, jakie dostępne są w sklepach.

Leave a Comment