Kolory ścian i meble są nieodłącznymi elementami każdego wnętrza. Ich połączenie może nadać pomieszczeniu charakteru i stylu. Niektóre kolory ładnie ze sobą kontrastują, podczas gdy inne tworzą spójną całość. Wybierając kolory ścian, często zastanawiamy się, jakie meble będą do niego pasowały. Czy lepiej wybrać białe, czy może ciemniejsze drewno? Czy można połączyć kilka kolorów mebli w jednym pomieszczeniu? W tym artykule porozmawiamy o tym, jak dobrać kolory ścian i mebli, by stworzyć harmonijne i estetyczne wnętrza.

Trendy kolorystyczne we wnętrzach na 2023 rok

W dzisiejszych czasach trend kolorystyczny we wnętrzach jest bardzo zmienny. Co roku pojawiają się nowe kolory, które z czasem zyskują na popularności lub wychodzą z mody. W 2023 roku można się spodziewać kilku nowości, które przyciągną uwagę niejednej osoby. Jednym z najważniejszych trendów będzie zieleń. W każdej odsłonie i w każdej stylizacji. Słynny Pantone wybrał zielony kolor o nazwie 'Very Moss’ jako kolor roku 2023.

Kolejną nowością będą stonowane, ciemne kolory. Czarny, szary oraz brązowy wchodzą do łask wśród projektantów wnętrz. Pozwalają wprowadzić do pomieszczenia elegancję i klasykę jednocześnie.

Kolejnym trendem kolorystycznym będą ziemiaste odcienie. Ciepła, odcienie ziemi będą przypominać nam o wakacjach i letniej aurze przez cały rok.

Na naszą uwagę będą zasługiwały także pastelowe kolory, które z cudowną lekkością wprowadzą do naszego mieszkania nadzieję, spokój i radość.

W 2023 roku, w trendach nie zabraknie też koloru fuksji. Ten intensywny, a zarazem ciepły kolor, ożywi każde pomieszczenie, dodając mu witalności i energii. Można też spodziewać się, że w 2023 roku zobaczymy więcej kolorów metalicznych, jak złoty i srebrny. Te kolory to nowa klasyczna elegancja, którą z pewnością pokochają ci, którzy cenią sobie styl.

Jak widać, trendy kolorystyczne do wnętrz na 2023 rok mają różnorodne i ciekawe wydźwięki, które pozwolą nam na tworzenie wyjątkowych i dopasowanych do naszych potrzeb kompozycji barw. Warto się nimi zainspirować i umiejętnie je wykorzystać w swoim domu czy mieszkaniu.

malowanie ścian

Kilka uniwersalnych zasad, jak dobierać kolory we wnętrzach

Doboru kolorów należy dokonywać zgodnie z naszymi preferencjami i stylem, jednak zawsze warto pamiętać o zasadach estetyki wnętrz. Oto kilka wskazówek:

  1. Wybierz jedną lub dwie główne barwy, które będą dominować w pomieszczeniu, a następnie wybierz kilka odcieni tych barw, aby stworzyć harmonijne zestawienie kolorów.
  2. Zastosuj kolory kontrastowe, aby dodać dynamiki i zdefiniować przestrzeń. Na przykład, jasne kolory na ciemnym tle lub ciemne kolory na jasnym tle.
  3. Unikaj nadmiaru kolorów, aby pomieszczenie nie wyglądało chaotycznie i nieurokliwie. Dobrą praktyką jest zastosowanie trzech lub maksymalnie czterech kolorów na pomieszczenie.
  4. Utwórz spójność pomiędzy różnymi pomieszczeniami poprzez stosowanie podobnych kolorów i wzorów. 5. Zastosuj akcenty kolorystyczne, aby przyciągnąć uwagę do konkretnego elementu lub detalu. Można to zrobić poprzez umieszczenie dekoracyjnych poduszek, roślin, elementów oświetlenia lub obrazów. 6. Pamiętaj, że kolory mają wpływ na nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. Na przykład, zieleń może tworzyć wrażenie spokoju i harmonii, czerwień może wprowadzać energię i pasję, a błękit może wprowadzać chłód i spokojne odczucia. 7. Nie bój się eksperymentować z kolorami i zawsze warto wypróbować kilka opcji przed dokonaniem ostatecznego wyboru kolorów.

Jakie kolory ścian pasują do brązowych mebli?

Jeśli mamy brązowe meble, to na pewno zastanawiamy się, jakie kolory ścian będą do nich pasowały. Istnieje wiele opcji, które pozwolą nam na stworzenie pięknej aranżacji wnętrza, której nie będziemy się wstydzić.

Pierwszym kolorem, który idealnie komponuje się z brązowymi meblami, jest beż. To jasna, ciepła barwa, która pozwala na stworzenie harmonijnej atmosfery i optycznie powiększa pomieszczenie. Beżowe ściany nadadzą mieszkania elegancji i spokoju, a jednocześnie będą doskonale współgrały z ciemnobrązowymi meblami.

Jeśli nie chcesz, aby wnętrze było zbyt monochromatyczne, warto postawić na kontrasty. W takim przypadku polecamy ciepłe odcienie zieleni lub bordowe ściany. Kolor zieleni odświeży pomieszczenie, a czerwony odcień dodatkowo podkreśli meble. Zarówno zielona, jak i bordowa farba będą stanowić wyraźny akcent w pomieszczeniu, który pozwoli na uzyskanie interesującego efektu.

Jeśli natomiast chcemy, aby nasze wnętrze było bardziej eleganckie i subtelne, warto postawić na delikatne odcienie niebieskiego lub fioletu. Taki kolor ścian doskonale będzie nadawał wnętrzu romantycznego i spokojnego charakteru, a jednocześnie będzie stanowił minimalistyczny kontrast do ciemnobrązowych mebli.

Ostatnią propozycją, która idealnie będzie pasować do brązowych mebli, to jasne szarości. To modne rozwiązanie, które zdecydowanie wpisuje się w dzisiejsze trendy i pozwala na uzyskanie stylowego efektu. Jasne ściany w odcieniach szarości będą tworzyły piękną oprawę dla ciemnobrązowych mebli, a jednocześnie pozwolą na wyeksponowanie innych elementów wyposażenia, takich jak rośliny, dywany czy obrazy.

Jakich kolorów ścian i mebli nie łączyć ze sobą?

Kolorystyka wnętrz to bardzo ważny element aranżacji pomieszczeń. Ściany i meble tworzą kompozycję, która ma wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Jednym z najważniejszych zasad, które warto przestrzegać podczas aranżacji wnętrz, jest unikanie połączenia niepasujących do siebie kolorów. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na to, jakie kolory ścian i mebli wybieramy i jak do siebie pasują.

Istnieje grupa kolorów, które niezwykle trudno jest łączyć ze sobą. Przede wszystkim unikajmy zestawienia koloru pomarańczowego z czerwonym lub różowym. Takie połączenie może okazać się zbyt intensywne dla naszych oczu. Również połączenie zielonego z niebieskim, zwłaszcza jeśli są to jaskrawe odcienie, może razić w oczy i wywoływać uczucie niepokoju.

Inną wskazówką dotyczącą doboru kolorów jest unikanie połączenia jasnych kolorów z ciemnymi. Jeśli mamy na przykład ciemne meble, warto zdecydować się na ściany w jasnym kolorze, by wnętrze nie było zbyt przytłaczające. Natomiast, jeśli mamy jasne meble, warto pomyśleć o ścianach w ciemniejszych odcieniach, co nadaje charakteru i głębi pomieszczeniu.

Kolorystyka wnętrz powinna być również dostosowana do typu pomieszczenia i przeznaczenia. W salonie, który jest miejscem do wypoczynku i relaksu, lepiej zastosować stonowane kolory, takie jak beż czy szarości. Z kolei w pokoju dziecięcym dobrze sprawdzą się jaskrawe i wesołe kolory, np. żółty czy niebieski, które pobudzą kreatywność dziecka.