mrówki

Jak pozbyć się mrówek

Mrówki domowe są uważane za najbardziej nieszkodliwe owady ze wszystkich żyjących obok ludzi. Tylko niektóre gatunki mogą powodować poważne uszkodzenia drewnianych powłok. Jednak sam widok stawonogów we własnym domu nie jest już tak przyjemny. Dodatkowo mrówki mają tendencje do „częstowania się” naszymi zapasami. Zastanówmy się zatem, jak pozbyć się mrówek w mieszkaniu.

Skąd wzięły się mrówki?

Jeśli w domu nagle przypadkowo zauważyłeś mrówkę, przede wszystkim nie powinieneś panikować. Być może właśnie dotarł do ciebie z ulicy wraz z ubraniami lub butami. Może to być jednak osobnik prowadzący poszukiwanie żywności. Jeśli znajdzie jedzenie, pozostawi ślad, według którego odnajdą go jego krewni. Mrówki bardzo lubią słodkie produkty bogate w węglowodany: cukier, miód, chleb i owoce. Czasami nie gardzą smakiem farb lub akwareli, kleju kazeinowego, surowego drewna, a nawet papieru. Brudne naczynia z cząstkami jedzenia przyciągają prawie wszystkie rodzaje owadów. To samo dotyczy worków na śmieci, które znajdują się w otwartych pojemnikach, na przykład w wiadrze bez pokrywki. Jeśli mrówki się pojawiają w większych ilościach, należy jak najszybciej podjąć działanie. W przeciwnym razie znacznie trudniej będzie usunąć kolonię, która wybrała dany dom.

Jak pozbyć się mrówek?

Gdy jest niewiele mrówek, oprócz przemocy fizycznej można zastosować improwizowane środki. Zauważyłeś małą ścieżkę dla owadów? Przetrzyj ją roztworem mydła lub roztworem octu stołowego. Dla wygody możesz wziąć spray. Innym humanitarnym sposobem walki, który zmusi nieproszonych gości do opuszczenia domu, jest „narysowanie” linii olejem w miejscu ścieżek lub po prostu zrobienie wysp z oleju. Jedynym minusem jest to, że musisz uważnie monitorować swoje ruchy, aby się nie poślizgnąć. Bariery można również wykonać z kruszonej kredy, węgla aktywnego lub czarnego pieprzu. Zasada jest taka sama – rozproszyć substancje wzdłuż ich tras. Jeśli pojedyncze osoby występują dość często, ale nie ma widocznych ścieżek, poszukaj listew przypodłogowych, ścian i odosobnionych miejsc na meble. Gdzieś musi znajdować się siedlisko owadów

Środki domowe

Jeśli znajdziesz siedlisko, będziesz musiał podjąć poważniejsze kroki. Sugerujemy zacząć od przepisów ludowych. Są bezpieczniejsze i rzadziej powodują reakcję alergiczną, co jest szczególnie ważne, jeśli w domu przebywają dzieci i zwierzęta. Bądź cierpliwy: nie licz na natychmiastowy efekt jedynej wypróbowanej i przetestowanej metody. W niektórych przypadkach będziesz musiał zastosować dwie lub trzy metody przez miesiąc, lub dwa. Jedną z najbardziej skutecznych metod walki ze szkodnikami jest kwas borowy i jego sole – boraks. Korodują chitynę, która stanowi ochronną skorupę owadów. Inną dobrą metodą walki z mrówkami w mieszkaniu są zwykłe drożdże spożywcze. Stary przepis to mieszanka z cukrem. Mieszaninę wlewa się lub wlewa do pokrywek i umieszcza w rogach.

Jeśli jesteś odporny na ostre zapachy w swoim domu, spróbuj aromaterapii, aby utrzymać dom w czystości. Owady nie tolerują aromatów mięty, zapachu czosnku i kamfory. Wystarczy pocierać listwy przypodłogowe roślinami lub po prostu rozłożyć plastry, lub liście wzdłuż nich. Ta metoda będzie działać tylko wtedy, gdy mrówki przybędą do ciebie po jedzenie i mieszkają w innym miejscu. Istnieją również pozytywne recenzje na temat stosowania w podobny sposób rumianku aptecznego, cytryny, pietruszki, anyżu i goździków.

Leave a Comment