W naszej współczesnej cywilizacji czasami zapominamy o tym, jak ważne jest spożycie czystej i zdrowej wody i jakie znaczenie ma ona dla naszego organizmu.

Jak ważna jest woda dla organizmu?

To, jak ważna jest woda dla organizmu, można naprawdę zrozumieć, jeśli przyjrzysz się uważnie różnym funkcjom, jakie woda pełni w naszym ciele. Rzućmy na to trochę światła. Z jednej strony funkcjonuje jako rozpuszczalnik i środek transportu. Nasze ciało jest zaopatrywane w wiele ważnych substancji przez naszą krew i płyny tkankowe. Są to z jednej strony składniki odżywcze, które nasz organizm usuwa podczas trawienia, ale także substancje przetwarzane lub wytwarzane przez organizm w różnych miejscach, które muszą być transportowane przez krwiobieg dokładnie do miejsc, w których są potrzebne.

Aby to działało dobrze, nie należy przekraczać pewnego stężenia substancji we krwi, w przeciwnym razie substancje nie będą już dobrze rozpuszczane. Ponieważ jednak usuwanie produktów rozpadu i toksyn działa w ten sam sposób, nasz organizm nieustannie wydala płyn przez nerki, a na koniec przez drogi moczowe.

Aby utrzymać funkcję transportu, musimy stale uzupełniać wodę, pijąc, aby ponownie zmniejszyć stężenie substancji we krwi i tkance. Następnie jest niezbędny transport tlenu, który zależy od dobrego krążenia krwi. Jeśli ciało ma dokładnie odpowiednią ilość dostępnego płynu, mówi się o optymalnym nawodnieniu. Jeśli brakuje nam wody, nazywa się to odwodnieniem. Najwyższa wydajność, zarówno fizyczna, jak i intelektualna, jest możliwa tylko przy optymalnym nawodnieniu.

Jaką wodę pić?

Ostatnio modne stało się picie wody bezpośrednio z kranu. Jednak od czasu masowego stosowania pestycydów i środków chwastobójczych w rolnictwie ogromnie ucierpiała nasza woda pitna. Jest to zwłaszcza problematyczne w przypadku wody w wodociągach na wsi czy w małych miastach. W dużych metropoliach zagrożeniem są substancje, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia, takie jak ołów, smoła, aluminium i metale ciężkie. Te mogą być uwalniane z częściowo przestarzałych rur wodociągowych. Wpływ na środowisko naturalne naszych wód gruntowych również dramatycznie wzrósł. Ścieków przemysłowych, plastyfikatorów, azotanów, pestycydów i wirusów nie można usunąć bez pozostałości przez oczyszczalnie ścieków.

wodna fontanna bambusowa

Pomimo stosunkowo wysokich wymagań dotyczącego wody pitnej, substancje zawsze znajdują się w analizach. Oczyszczalnie ścieków i wodociągi nie są w stanie współpracować z systemami filtrów, które oferują to, czego potrzebuje konsument pod względem ilości i jakości. W ten sposób substancje rozpuszczalne w wodzie wracają do cyklu rzek i jezior i kończą w naszej wodzie z kranu jako mieszany koktajl składników aktywnych. Wpływ na nasze zdrowie jest poważny i nie można go przewidzieć w perspektywie długoterminowej.

Woda bezpośrednio ze źródła jest najbardziej naturalnym sposobem dostarczenia nam wody pitnej. Pod tym względem woda źródlana z wysokich gór jest uważana za szczególnie czystą. Optymalnie wspiera proces czyszczenia organizmu. To podstawa wiecznego zdrowia, długiego i zdrowego życia. Wysokogórska woda źródlana regularnie i wystarczająco pijana jest po prostu dobra dla organizmu i doskonale równoważy równowagę płynów.