dried-mushrooms-falling-out-of-a-jar

Jak przechowywać suszone grzyby

Suszone grzyby znane są ze swojego wyrazistego smaku. Także ich aromat określa się mianem niezapomnianego, nic więc dziwnego, że uznaje się je często za wyjątkowy dodatek do dań. Należy mieć jednak świadomość tego, że ich niewłaściwe przechowywanie może okazać się szczególnie niebezpieczne. Grzyby mogą utracić swoje walory smakowe, brak wiedzy na temat tego, jak je przechowywać przyczynia się przy tym często również do tego, że pojawia się na nich pleśń. Jak więc dbać o nie już po ususzeniu?

O tym warto pamiętać

Prawidłowe przechowywanie suszonych grzybów znacząco wydłuża czas ich przydatności do spożycia. Eksperci są zdania, że podstawowa wiedza na ten temat jest w stanie sprawić, że nawet po kilku miesiącach suszone grzyby będzie charakteryzować ten sam zniewalający aromat i smak. Pierwszym krokiem, na który należy się zdecydować zaraz po ich zasuszeniu, jest więc umieszczenie ich w szczelnym pojemniku. Taka decyzja może przynieść zresztą jeszcze jedną korzyść – z pewnością ocali grzyby przed szkodliwym wpływem moli spożywczych.

Niestety, należy liczyć się z tym, że sam wybór pojemnika nie może być przypadkowy, bo jest w stanie przynieść nam sporo strat. Najlepszą opcją jest postawienie na model metalowy lub szklany. Pojemniki emaliowane lub plastikowe nie są już tak skuteczne, a jeśli musimy już stawiać na plastik, upewnijmy się, że grzyby podczas przechowywania nie przejmą zapachu typowego dla tworzywa sztucznego.

porcini-mushrooms

Duże znaczenie ma także to, w jakich warunkach przechowywane są suszone grzyby. Zaleca się, aby natychmiast po zamknięciu ich w pojemniku, umieścić je w miejscu, które jest suche i ciemne, w temperaturze pokojowej. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem to, że suszonym grzybom szkodzi wilgoć, okazuje się jednak, że równie niebezpieczna jest dla nich wysoka temperatura, światło i dostęp do powietrza. Poważnym błędem jest więc umieszczanie ich w torebkach foliowych lub papierowych. Lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania nawet, jeśli ma być ono stosowane jedynie tymczasowo.

Przechowywanie suszonych grzybów – babcine sekrety

Osoby, które lubią suszone grzyby tak bardzo, że szukają dodatkowych zabezpieczeń, z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że kilka praktycznych porad można znaleźć w starych książkach kucharskich. Jedna z najpopularniejszych mówi o tym, aby do pojemnika, w którym przechowywane są grzyby dodać kilka ziarnek suchego ryżu. To sprawdzony sposób minimalizujący ryzyko zawilgocenia stosowany zresztą przez nasze babki również w solniczkach.

Innym ciekawym patentem jest włożenie do szafki, w której przechowujemy słoiki z suszonymi grzybami kilku liści laurowych. Intensywny aromat grzybów wabi nie tylko ich smakoszy, ale również wzmiankowane już mole spożywcze. Na szczęście, zapach liści laurowych jest odbierany przez te szkodniki jako nieatrakcyjny. Liście laurowe można też umieścić w samym pojemniku z grzybami. Należy jednak liczyć się z tym, że grzyby mogą przejść ich aromatem, co dla części osób stanowić będzie pewien problem zwłaszcza, że jest on dość intensywny.

Leave a Comment