guma do podeszwy przykleja się

Jak usunąć gumę z podeszwy?

Choć wiele mówi się o tym, jak bardzo sami możemy pomóc planecie, nie każdy podchodzi do tej kwestii z jednakową wyrozumiałością. Wyrzucanie śmieci w przypadkowe miejsca, bez chwili refleksji na temat tego, z jakim zagrożeniem się to wiąże, nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Guma do żucia na podeszwie buta nie jest więc rzadkim zjawiskiem. Niestety, choć przykleja się z łatwością, jej usunięcie może okazać się problematyczne. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sposobów zasługujących na miano niezawodnych.

Guma na podeszwie – od czego zacząć?

Jeśli z przerażeniem odkryliśmy, że na podeszwie naszego buta znajduje się guma do żucia, nie oznacza to wcale, że natychmiast musimy przejść do najbardziej skomplikowanych czynności pozwalających na uporanie się z nią. Niekiedy są one dla podeszwy jeszcze większym zagrożeniem niż sama guma. W pierwszej kolejności warto więc wyposażyć się w niewielki nożyk, a następnie zeskrobać tak wiele gumy, jak tylko jest to możliwe. Oczywiście, usunięcie gumy z nożyka także jest zadaniem dość skomplikowanym. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w wysłużony model, którego ewentualne uszkodzenie nie zepsuje nam humoru. Czasem operacja usuwania gumy nożykiem kończy się na tyle dużym sukcesem, że nie trzeba już decydować się na dalsze aktywności. Nawet brak pełnego powodzenia nie powinien nas jednak martwić.

A może tak… do zamrażarki

Jeśli nożyk nie poradził sobie z gumą tak dobrze, jak moglibyśmy się tego spodziewać, nie oznacza to wcale, że mamy powody do obaw. Gdy proste metody zawodzą, możemy zdecydować się na jedną z tych, które są może niekonwencjonalne, ale skuteczne. Tu warto wspomnieć choćby o wkładaniu butów do zamrażarki. Oczywiście, umieszczenie tam butów bez ich odpowiedniego zabezpieczenia nie jest zalecane, jeśli jednak wcześniej schowamy je do plastikowej torby, możemy być zaskoczeni tym, jak wiele dobrego może zrobić niska temperatura. To właśnie ona przyczynia się do tego, że guma staje się twardsza, a to z kolei sprawia, że zeskrobanie jej z trudniej dostępnych miejsc staje się znacznie łatwiejsze niż do tej pory. Oczywiście, czas spędzony w zamrażarce nie powinien być zbyt długi. Zwykle już godzina okazuje się wystarczająca.

buty podeszwa

A co w sytuacji, w której w naszej zamrażarce nie ma miejsca na buty? Nawet w takich okolicznościach nie musimy obawiać się, że guma pod podeszwą pozostanie z nami na zawsze. Często wystarczy, że sięgniemy po wypełniony lodem woreczek, a następnie przyłożymy go do miejsca, w którym znajduje się guma do żucia. Niestety, minusem tej metody jest to, że jest ona dość czasochłonna i często wiąże się z koniecznością wymiany kostek lodu.

Masło orzechowe – nieoczywisty ratunek

Innym niekonwencjonalnym, ale skutecznym sposobem na pozbycie się gumy z podeszwy jest posmarowanie zabrudzonego miejsca masłem orzechowym. Masła nie należy pozostawiać na bucie zbyt długo. Po kilku minutach można już przystąpić do szczotkowania miejsca, w którym się znajduje, a potem – do spłukania go z wykorzystaniem zimnej wody. Przeważnie ta nietypowa operacja kończy się w spektakularny sposób, a guma znika wraz z resztkami orzechowego przysmaku.

Leave a Comment