Założenie własnej firmy jest marzeniem i planem na życie dla wielu ludzi. Tworząc odnoszącą sukcesy firmę można oczywiście doskonale ułożyć sobie życie i zarabiać sporo na swojej pasji, ale trzeba też pamiętać, że nie jest to takie proste. Istnieje całe mnóstwo kwestii o których trzeba pamiętać już od samego początku budowania przedsiębiorstwa. W trakcie działalności można ponadto napotkać na wiele różnych problemów, które trzeba pokonać.

Skoro jest to tak złożony proces, to w oczywisty sposób wielu początkujących przedsiębiorców popełnia szereg błędów już na samym starcie swojej działalności. Niektóre z tych błędów są popełniane bardzo często, przez co można uznać je za dość typowe. Przed rozpoczęciem własnej działalności warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby wiedzieć dzięki temu, czego należy unikać.

Zbyt pochopne działanie

Jedną z rzeczy które mogą storpedować nasze przedsiębiorstwo już na samym początku jego istnienia jest działanie pod wpływem emocji, bez większego zastanowienia. Często bywa tak, że do głowy przychodzi nam pomysł na biznes. Im dłużej zastanawiamy się nad nim i analizujemy go, tym bardziej stajemy się przekonani, że jest to coś faktycznie rewolucyjnego, co w krótkim czasie przyciągnie całe rzesze klientów. Wielu ludzi szybko ulega takim emocjom, decydując się na rozpoczęcie działalności bez żadnego konkretnego przygotowania.

Przed założeniem firmy trzeba poświęcić sporo czasu na zdobycie jak najszerszej wiedzy na ten temat. Oczywiście, nawet w przypadku jednoosobowej działalności trudno będzie zajmować się własną księgowością w pełni samodzielnie – od tego są biura rachunkowe, pomagające przedsiębiorcom. Niemniej jednak trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat obowiązującego w Polsce systemu podatkowego, prawa i przepisów.

Oczekiwanie zbyt szybkich rezultatów

Zbudowanie dobrze prosperującej firmy jest procesem, na który trzeba poświęcić sporo czasu. Wielu początkujących przedsiębiorców, niesionych wspomnianymi wyżej emocjami, oczekuje, że już po krótkim czasie uda im się osiągnąć ogromny sukces. Kiedy jednak pojawiają się pierwsze trudności, a rzeczywistość pokazuje że na pozytywne efekty trzeba jednak znacznie dłużej poczekać, nadchodzi zniechęcenie.

wzrost firmy

Trzeba wystrzegać się tego błędu i z góry być po prostu przygotowanym na ciężką pracę. Nie można również zbytnio obawiać się ryzyka. Jeśli z góry jesteśmy nastawieni wyłącznie na sukces i nawet nie dopuszczamy do siebie możliwości porażki czy konieczności zmiany czegoś w naszym planie, trudno będzie nam osiągnąć coś więcej.

Brak konkretnego planu

Kolejny problem, który można zrzucić na zbytnie kierowanie się emocjami. Tworzenie i budowanie firmy to przede wszystkim racjonalne myślenie i zwykłe liczby. To właśnie na nie powinniśmy zwracać tu największą uwagę. Bardzo istotne jest dokładne planowanie swojego budżetu już od samego początku i ścisłe trzymanie się go. Każdą decyzję i wydatek należy najpierw dokładnie przeanalizować, aby wiedzieć, jakie korzyści nam to przyniesie.

Oczywiście trzeba być przygotowanym na to, że nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem. Czasami nasze przewidywania dotyczące sprzedaży czy dochodów firmy nie spełnią się. Warto zatem zawsze posiadać plan zapasowy, na wypadek trudniejszej sytuacji.

Brak znajomości prawa

Obowiązujące w Polsce przepisy wcale nie utrudniają prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi zmagać się z wieloma zawiłościami, które sprawiają wiele problemów w codziennej pracy. Oczywiście, zajmowanie się księgowością możemy – i powinniśmy – powierzyć biuru rachunkowemu. Nie zmienia to jednak faktu, że sami na początku musimy się zaznajomić z różnymi tematami, aby przede wszystkim wybrać najlepszą dla siebie formę prowadzenia działalności i rozliczania się z fiskusem. Istnieje tu kilka możliwości, z których każda ma swoją charakterystykę i inaczej sprawdza się w różnych typach przedsiębiorstw.

W razie potrzeby warto skontaktować się z doradcą, który będzie w stanie przeanalizować z nami dostępne rozwiązania i wskazać te, które są dla nas najlepsze. Współpraca z kimś doświadczonym zawsze jest ogromną pomocą na początku działalności.

Brak profesjonalnej obsługi księgowej

Na początku prowadzenia działalności popełnianie błędów, w sytuacji gdy nie posiadamy odpowiedniego przygotowania księgowego jest czymś naturalnym. Do pewnego stopnia Urzędy skarbowe tolerują pomyłki, jednakże gdy one występują zbyt często możemy być narażeni na spore konsekwencje nie tylko finansowe. Błędem początkujących właścicieli firm jest branie na swoje barki rzeczy, których tak w rzeczywistości nie rozumieją, jednakże chcą być w pełni niezależni i ryzykują.

sprawy księgowe

Pamiętać musimy, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ryzykujemy całym majątkiem, w przypadku mniejszych błędów nie będzie problemów, ale gdy popełniamy ich zbyt dużo, to nawet i drobne błędy spowodują duże konsekwencje.

Na początku prowadzenia działalności dodatkowe obowiązki księgowe to duże obciążenie. W dzisiejszych czasach, kiedy przepisy zmieniają się znacznie częściej niż raz do roku, trzeba być na czasie ze wszelkimi nowinkami. W przypadku zlecenia na zewnątrz księgowości do biura rachunkowego, to pracownicy biura odpowiedzialni są za uzupełnianie wiedzy i śledzenie zmian w przepisach. Tymczasem wielu przedsiębiorców myśli, że będzie w stanie prowadzić firmę, zdobywać klientów, jeździć na spotkania, doszkalać się ze swojej branży i robić wiele innych rzeczy jednocześnie z prowadzeniem księgowości. To niestety jest ogromny błąd! Oddając część zadań do biura rachunkowego, które profesjonalnie zajmie się sprawami księgowymi zyskujemy czas, mniej nerwowości i pewność, że wszystko zostanie zrobione na czas i dokładnie, a my jako przedsiębiorcy będziemy mogli zająć się tym, czym powinniśmy – czyli pozyskiwaniem klientów i rozwojem firmy.