Sortowanie śmieci ma sens, jeśli jest prowadzone zgodnie z pewnymi regułami. W zależności od okoliczności i chęci prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów można podzielić od 3 do 8 kategorii.

Odpady niebezpieczne i stare rzeczy

Na samym początku wystarczy wyróżnić niebezpieczne odpady, takie jak zużyte baterie lub lampy energooszczędne (rtęć) i śmieci – czyli rzeczy, których już nie potrzebujesz, ale mogą być przydatne dla kogoś. Cała reszta może być nadal wyrzucana do kosza na śmieci. Odpady niebezpieczne stanowią bardzo małą część śmieci, ale są wyjątkowo niebezpieczne. Dlatego najpierw muszą zostać odpowiednio przetworzone.

Niebezpieczne odpady możesz zbierać w osobnym pudle w domu lub przy wejściu, a gdy są pełne, zanieś je do punktu zbiórki. Tam zostaną wysłana do bezpiecznego usunięcia. Stare rzeczy możesz dać swoim znajomym lub ostrożnie umieścić je w pobliżu pojemnika na śmieci – aby pomóc potrzebującym. Innym sposobem jest zabranie rzeczy do sierocińca, schroniska lub pomocy społecznej. Oczywiście nie wszystko jest tam wymagane, a rzeczy powinny być w dobrym stanie. Jednak jeśli nadal masz działającą kuchenkę mikrofalową lub modne swetry w dobrym stanie – zrobisz dobry uczynek.

Żywność i odpady suche

Najprostszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnego urządzenia w kuchni – dyspozytora. Rozdrabnia prawie wszystkie resztki jedzenia, nawet kości kurczaka – a jednocześnie jest wystarczająco bezpieczny, ponieważ nie używa noży. Oznacza to, że zamiast gnić na składowisku, resztki jedzenia trafią do kanałów ściekowych, gdzie będą przetwarzane wielokrotnie szybciej. Inną opcją jest kompostownik, w którym pozostałości żywności bezpiecznie i czysto gniją, aż zamieniają się w nawóz.

Suche śmieci: papier, szkło, metal, plastik to połowa twoich śmieci. Jednocześnie, aby je zebrać, nie musisz podejmować żadnych specjalnych wysiłków (wystarczy spłukać butelki i je zagnieść). Suche i czyste odpady z gospodarstwa domowego nie pachną, dzięki czemu można je wyrzucać co jakiś czas.

miejskie kosze na śmieci

Niektóre produkty mogą stanowić źródło zysku dla osób bezdomnych i trudniących się zbieraniem odpadów. Zbieranie makulatury i szklanych pojemników było dość powszechne w Polsce, a i dziś wiele osób chętnie zagospodaruje zbędne dla nas odpady. Wystarczy złożyć je w jedno miejsce przy specjalnym pojemniku na śmieci. Inną opcją jest po prostu wrzucenie ich do kontenera z napisem papier czy szkło.

Zalety

Segregowanie śmieci ma wiele zalet, choć może wydawać się czynnością uciążliwą. Przede wszystkim dbamy tu o własne środowisko i ekologie. Zalegające odpady są jednym z poważniejszych problemów występujących w miastach.

Segregowanie śmieci jest też wymogiem prawnym w naszym kraju. Brak segregacji może spowodować, że koszty wywozu śmieci zostaną drastycznie podniesione, co w efekcie przełoży się na stan naszych finansów w przyszłości. W niektórych przypadkach kary mogą być na tyle dotkliwe, że przekroczą nasze możliwości budżetowe. Jeśli mieszkamy w dużym, wielopiętrowym bloku, to odpowiedzialność za brak segregacji spocznie na barkach wszystkich mieszkańców.