Marzenie o długich włosach jest wspólne dla wielu kobiet. Sam proces ich zapuszczania okazuje się jednak prawdziwą męką. Często zastanawiamy się nad tym, czy nie dałoby się go jakoś przyspieszyć i okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe.

To warto wiedzieć na starcie

Jeszcze przed zapuszczaniem włosów dobrze jest realistycznie spojrzeć na wyzwanie, które przed sobą stawiamy. Mamy do czynienia z zadaniem czasochłonnym i właśnie w ten sposób powinno być one postrzegane. Włosy rosną około 1,5 centymetra w ciągu miesiąca, jeśli więc nie sięgają nam jeszcze nawet do ramion, planowanie, że w ciągu pół roku sięgną do pasa nie ma sensu. Nie można też zapominać o tym, że na tempo wzrostu włosów wpływa wiele czynników, z których przynajmniej kilka nie jest zależnych jedynie od nas. Nie bez znaczenia jest to, z jakim rodzajem włosów mamy do czynienia, jaki jest stan naszego zdrowia, uwarunkowania genetyczne oraz dieta. Niekiedy na tempo wzrostu włosów wpływa zresztą nawet to, czy uprawiamy sport, a nasza praca jest związana z wysiłkiem fizycznym.

Czy obcinanie końcówek pomaga?

Z pewnością każda z nas słyszała przynajmniej raz, że zapuszczanie włosów warto rozpocząć od ich skrócenia. Można zastanawiać się nad tym, czy taka rada ma w ogóle sens, pamiętajmy jednak, że z naukowego punktu widzenia jest w pełni uzasadniona. Przesuszone, rozdwojone końcówki zaczynają się kruszyć, a to sprawia, że włosy sprawiają wrażenie stojących w miejscu. Nie bez znaczenia jest i to, że zniszczone końcówki „prują się” i z czasem problem z rozdwojeniem i łamliwością dotyczy już nie kilku milimetrów, ale nawet kilku centymetrów. Jeśli więc zależy nam na włosach nie tylko długich, ale przede wszystkim – pięknych i zdrowych, regularne podcinanie końcówek powinno stać się naszym nawykiem.

bardzo długie włosy

Porost włosów dzięki olejkowi rycynowemu

Jak już wspomniano, odpowiednia pielęgnacja przyspiesza tempo, w jakim rosną nasze włosy, nie może jednak zabraknąć tutaj specjalnych rozwiązań. Jednym z nich jest olejek rycynowy. Często można usłyszeć, że powinien on znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety i rzeczywiście, jest rozwiązaniem, które ma szereg zalet. Olejek rycynowy zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest bogaty zarówno w witaminę A, jak i w E. To także cenne źródło kwasów tłuszczowych omega. Jeśli stosuje się go regularnie, włosy są bardziej gęste, ulegają wzmocnieniu, a co za tym idzie – szybciej rosną. Oczywiście, należy liczyć się, że olejek ten jest stosunkowo ciężki, dobrze jest więc łączyć go z lżejszymi olejkami takimi, jak choćby arganowy i kokosowy. Nie musimy stosować go codziennie, a jedna sesja w tygodniu powinna wystarczyć, aby włosy poprawiły się znacząco.

Powrót do natury

Poprawa kondycji włosów może zostać też szybko zauważona, gdy będziemy sięgać po naturalne maski i płukanki. Tu ciekawym połączeniem jest choćby zestawienie ze sobą oleju rycynowego i jajka, a także maska z awokado i mleka owocowego. Warto wyrobić też w sobie nawyk płukania włosów w naparach z ziół, zwłaszcza z liści skrzypu i pokrzywy. Pomagają również specjalne kosmetyki naturalne tworzone z myślą o osobach zapuszczających włosy.