Bateria kuchenna musi być wytrzymalsza od swojego odpowiednika łazienkowego. Jest częściej używana, a co więcej ma kontakt ze środkami chemicznymi i zanieczyszczeniami. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat jak wybrać taką baterię, na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

Co to są baterie kuchenne – rodzaje urządzeń

Koncentrując się na wnętrzu kuchni, objętości zlewu i osobistych preferencjach, możesz znaleźć baterię, która będzie optymalna pod względem koloru, kształtu i rozmiaru. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest mechanizm. W sklepach znajdziemy trzy rodzaju baterii:

  • Jednouchwytowa. Wyposażona tylko w jedno pokrętło, za pomocą którego reguluje się ciśnienie i temperaturę wody.
  • Podwójna. Jest to standardowa bateria z dwoma oddzielnymi zaworami do wody gorącej i zimnej.
  • Zbliżeniowa. Woda zaczyna lecieć, gdy tylko ręce zostaną przyłożone do kranu. Tutaj temperatura jest ustawiana z góry.

Po dokonaniu wyboru możesz przejść do wyboru materiału, z jakiego zrobiona jest bateria. Najczęściej jest to:

  • mosiądz lub brąz;
  • miedź;
  • ceramika;
  • tworzywa sztuczne.

Może być też dodatkowo pokryta chromem, miedzią lub innymi materiałami, nawet granitem, który nie podlega korozji. Takie baterie kuchenne https://armadesi.pl/8-baterie-kuchenne wyglądają schludnie i należą do kategorii uniwersalnych, dlatego będą pasować do absolutnie każdej dekoracji kuchni.

Wylewki – najwygodniejsze dla baterii kuchennych

W zależności od lokalizacji nad zlewem dostępne są niskie i wysokie wylewki. Wielkość wylewki zależy od głębokości zlewu. W przypadku urządzeń z niską wylewką pojawia się problem przy napełnianiu wodą dużych naczyń. Oprócz tego należy dobrać baterię do samej wylewki. Popularnym wyborem są teleskopowe konstrukcje. Składają się z kilku rurek połączonych ze sobą przepuszczalnymi złączami. Ich główną wadą jest zawodność konstrukcji, duża liczba zawiasów i uszczelek. Im więcej połączeń, tym większe prawdopodobieństwo, że gdzieś powstanie wyciek. Niedrogą, ale wysokiej jakości opcją może być żuraw z elastyczną, elastyczną wylewką na elastycznym uchwycie. Są bardzo funkcjonalne i niezawodne, ale ich design nie będzie pasował do każdego wnętrza kuchni.

Rodzaje mocowania baterii kuchennych

Większość baterii kuchennych jest instalowana na zlewie lub na blacie. Mocowanie można wykonać za pomocą nakrętki mocującej lub jednego, lub dwóch kołków z podkręcanymi półpodkładkami. Baterie dźwignicowo-maźnicowe posiadają tuleję zaciskową do mocowania – tuleję dzieloną z gwintem. Bateria dźwigniowa posiada gwintowane otwory (jeden lub dwa) w podstawie korpusu. Wkręca się w nie kołki, a następnie podkładkę. Zazwyczaj połączenie pionowe wykonuje się za pomocą elastycznych węży. Jeśli jednak konieczne jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do rur wychodzących ze ściany, do prawidłowego ustawienia stosuje się mimośrody, a w celu ukrycia łączników stosuje się stożkowe nakładki dekoracyjne, które powinny znaleźć się w zestawie mieszacza.

czyszczenie baterii kuchennej

Wyciągana wylewka do baterii kuchennej

Aby zwiększyć obszar roboczy, niektóre nowoczesne baterie są wyposażone w wysuwane głowice prysznicowe. Wewnątrz wylewki znajduje się elastyczny wąż z nasadką, który mocowany jest do podstawy wylewki. Jeśli potrzebujesz np. napełnić wodą wiadro lub duży garnek, wystarczy wyjąć wąż, eliminując tym samym konieczność podnoszenia garnka ze zlewu. Głowicę natryskową można przełączać między strumieniem napowietrzonym a silnym strumieniem prysznicowym. Aby wyregulować przepływ, wystarczy nacisnąć przycisk na korpusie. Po zakończeniu pracy wąż automatycznie chowa się z powrotem do wylewki. Taka bateria będzie wygodna, jeśli w kuchni jest kilka zlewów. W takim przypadku nie trzeba kupować osobnego kranu do każdego z nich, wykorzystując tylko jedną baterię zamontowaną pośrodku.

Inne cechy

W niektórych bateriach znajduje się wbudowany perlator filtrowanej wody. Nie musisz już instalować dwóch kranów, ponieważ woda z kranu i oczyszczona woda pitna wypływają z jednego urządzenia. Mieszadła te mają dwa otwory na konewce do przepływu cieczy, w jednym, z których doprowadzany jest strumień nasycony cząsteczkami powietrza. W niektórych bateriach możemy się też spotkać z podświetleniem. Takie baterie prezentują się bardzo efektownie. Oświetlenie sensoryczne przepływu wody pozwala na zmianę odcienia wody w zależności od jej temperatury. Z kolei mini bojler wewnątrz zapewnia ciepłą wodę także w przypadku braku scentralizowanego zasilania. Ponieważ modele łączą w sobie grzałkę, czajnik i baterię 3 w 1.