Jeśli wydaje się nam, że zakup armatury łazienkowej nie jest skomplikowany, nie minie wiele czasu, a z pewnością zostaniemy wyprowadzeni z błędu. Okazuje się, że wiąże się on ze sporymi wyzwaniami. Jak zatem przygotować się do niego? Najlepiej pomyśleć z wyprzedzeniem o tym, z czym możemy się spotkać.

Po pierwsze – planuj z wyprzedzeniem

Jednym z częstszych błędów popełnianych przez osoby szykujące się do zakupu armatury łazienkowej jest odpychanie od siebie myśli o czekającym je wyborze. Niestety, mylą się osoby przekonane o tym, że mają sporo czasu. Najlepszą opcją jest wybór armatury łazienkowej jeszcze przed planowaną budową lub remontem. Nie można zapominać, że jej prawidłowe funkcjonowanie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy na etapie montażu nie popełni się rażących błędów. Tymczasem wiele najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych modeli wymaga umieszczenia części osprzętu w ścianie. Oczywiście, można zainstalować je nawet wtedy, gdy łazienka jest już gotowa na przyjęcie domowników, a na podłodze i ścianach znajdują się płytki. W takim wypadku konieczne będzie jednak ich kucie i ponowne układanie, a to wiąże się z niepotrzebnymi kosztami.

Po drugie – oszacuj budżet, którym dysponujesz

Armatura łazienkowa różni się między sobą na wiele sposobów. Różnice montażowe, o których już wspomniano, nie są jedynymi, z którymi należy się liczyć. Poszczególne rozwiązania mogą powstawać z wykorzystaniem zróżnicowanych materiałów, a co za tym idzie – mogą charakteryzować się różnym poziomem trwałości. Nietrudno domyślić się, że o sporych różnicach można mówić także w odniesieniu do ceny, jaka je charakteryzuje.

Przed zakupami dobrze jest ustalić nie tylko to, jaka kwota wydaje się nam najłatwiejsza do zaakceptowania. Warto zastanowić się też nad tym, czy mamy możliwość jej powiększenia, jeśli natrafimy na szczególne rozwiązanie. Precyzyjne ustalenie budżetu skróci znacząco czas poszukiwania interesującego nas rozwiązania. Umożliwi nam też wyeliminowanie tych produktów, które są po prostu za drogie.

elementy prysznica

W tym miejscu wypada poczynić pewne ostrzeżenie. Nie jest prawdą, że jedynie droga armatura łazienkowa jest piękna i długowieczna. Prawdą jest jednak to, że modele, które są znacznie tańsze od innych, mogą nas rozczarować swoją niewysoką jakością.

Po trzecie – zwracaj uwagę na design

Poradniki poświęcone wyborowi armatury łazienkowej, koncentrują się przede wszystkim na tych jej parametrach technicznych, które powinniśmy brać pod uwagę poszukując atrakcyjnego rozwiązania. Nie ma w tym nic złego. Warto jednak pamiętać, że łazienka to jedno z nielicznych miejsc, w których mamy szansę pobyć przez chwilę sami ze sobą. Jeśli więc wybierzemy armaturę funkcjonalną, a jednocześnie taką, która wcale nam się nie podoba, trudno będzie nam mówić o jakiejkolwiek satysfakcji odczuwanej z tego powodu. Design wcale nie jest mniej istotny niż względy praktyczne. Ignorowanie jego znaczenia nie jest więc wcale opłacalne.

I w tym miejscu musi się zresztą pojawić pewne zastrzeżenie. Producenci z uwagą śledzą trendy, a oferowane przez nich rozwiązania rzucają się w oczy. Należy jednak pamiętać o tym, że moda bywa kapryśna, a to, co dziś wydaje się propozycją, która nie ma sobie równych, już za kilka lat może wydawać się rozwiązaniem w najlepszym razie dziwacznym. Jeśli więc planujemy zakup jakiegoś produktu tylko dlatego, że jest najnowszym hitem sprzedażowym, zastanówmy się dwa razy nad tym, czy rzeczywiście jest to dobry pomysł. Może okazać się, że sytuacja szybko się zmieni, a my pozostaniemy z armaturą, która wcale się nam nie podoba.