seniorzy

Przedmioty użytkowe dla seniora – jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu?

Kiedy człowiek jest młody a jego organizm jest w sile wieku wydawać się podświadomie może, że okres starości go nie dosięgnie, a wszelkie problemy związane ze zwyczajnym funkcjonowaniem wtedy mogą wydawać się absurdem. Z czasem można się przekonać, że tym „absurdem” było samo myślenie w ten sposób.

Oczywiście istnieją sytuacje gdzie starzenie się człowieka nie przysparza wiele problemów oraz zmartwień, a sam starzec jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania co jest ogromnym powodem do radości. Bowiem nie wszyscy są takim szczęściarzami i nie każdego tak dobrodusznie traktuje los. Niestety często się zdarza, że dotychczasowe życie z upływem czasu przynosi diametralne zmiany, organizm najprościej w świecie się starzeje a proste czynności, które dotychczas były wykonywane bez najmniejszej trudności, mogą zacząć stanowić znaczy problem. Jeszcze gorzej wygląda sprawa gdy oprócz naturalnego procesu starzenia się, człowieka dosięgają na starość poważne choroby, które także skutkują pogorszeniem stanu zdrowia seniora. Nie mniej jednak należy być dobrej myśli, że nadchodząca starość będzie dla każdego człowieka łaskawa. Na wypadek gdyby jednak pojawiły się typowe problemy dla tego okresu życia poniżej zaprezentowano najbardziej użytkowe oraz praktykowane przedmioty dla seniora, które stanowią ogromne ułatwienie w codziennym dla niego bycie.

Trudności z koncentracją

To jedne z najczęstszych problemów jakie dotykają seniorów oraz potrafią stanowić duży dla nich kłopot. Aby zapewnić komfort seniorom oraz sprawić by codzienne życie nie było dla nich zbyt dużym ciężarem postanowiono wyjść naprzeciw trudnościom seniorów. Jednym z dość powszechnym przeszkód starszych osób jest kłopot z przemieszczaniem się dlatego zalecanym przedmiotem ułatwiającym tą czynność będzie nic innego jak laska. Dzięki niej ruch nie będzie aż tak wielkim problemem a sam seniorzy będą mogli wrócić do najczęściej lubianych przez nich spacerów. Warto jednak mieć na uwadze że istotne podczas jej wyboru jest długość, która musi być adekwatna do wzrostu seniora aby spełniała prawidłowo swoje zadanie. Dla tak zwanych pracusiów, którzy nie są zwolennikami bezczynnego siedzenia w domu, ceniących z kolei sobie czystość istotny będzie zakup szczotki do zamiatania bądź miotły również o odpowiedniej długości tak aby ich używanie nie wymagało schylania. Podobnie sprawa się ma do urządzeń  służących seniorowi do pracy w ogrodzie, bowiem nie należy pozbawiać ich wszystkiego co dotychczas sprawiało im przyjemność, jeśli lubią pracę ogrodniczki należy zapewnić im narzędzia na miarę seniora np. nożyce, które będą poręczne w trzymaniu oraz używaniu.  Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne z pewnością każdy senior zażywa nie małą ilość tabletek mających wpływ na ich zdrowie, które często mogą być problematyczne jeśli chodzi o ich przełknięcie dlatego warto wyposażyć seniora w kruszarkę do tabletek lub gilotynę, które ułatwią z pewnością spożywanie lekarstw. Kolejną istotną kwestią jest częsty problem z przenoszeniem urządzeń bądź przedmiotów na co dzień podczas spożywania posiłków czy tez innych rutynowych czynności dlatego warto na to zwrócić uwagę aby ułatwić seniorowi życie. Jednym z przykładów może być zakup stoliczka na kółkach bądź z funkcją umożliwiającą wygodne dosunięcie go do seniora, służącego na co dzień do chociażby spożywania codziennej herbaty. Wartym uwagi są również wszelki niebezpieczne urządzenia mogące spowodować upadek seniora z tego względu skutecznym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wszelkich możliwych wystających krawędzi oraz śliskich powierzchni mogące przyczynić się do zwiększenia szansy upadku.Wykorzystać można do tego dywaniki antypoślizgowe, bądź tez położenie takiej powierzchni w mieszkaniu która nie będzie śliska. Ponadto jednym z bardzo przydatnych przedmiotów jest lampka pod ręką seniora, która umożliwi seniorowi bezpieczne chodzenie po domu nawet po zmroku, ewentualnie innym rozwiązanie  będzie przyklejenie taśm fluorescencyjnych na podłożu, które również ułatwi poruszanie się osobom o słaby wzroku a także będą idealnym rozwiązaniem na „nocne wędrówki” po domu.

Trudności z pamięcią oraz koncentracją

Dla osób posiadających problemy z pamięcią pomocnym sposobem będzie zapisywanie sobie najważniejszych informacji, o których nie należałoby zapomnieć np. wzięcie lekarstw. Co więcej skutecznym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestie przyjmowania tabletek jest zakupienie saszetki, która posiada przedziałki na każdy dzień tygodnia, dzięki takiemu rozgospodarowaniu łatwiej będzie seniorowi być w tym przypadku obowiązkowym oraz nie będzie posiadał problemu, z tym które leki już pobrał, a które pominął. Notowanie będzie też złotym środkiem w przypadku zmagania się seniora z poważnym chorobami jak np. Alzheimer,  dzięki notowaniu podstawowych wiadomości senior jest w stanie funkcjonować nawet w przypadku gdy choroba dość intensywnie postępuje. Warto jest w tej sytuacji zapisywać podstawowe informacje, nazywać przedmioty, które najczęściej senior używa, informacje zawierające  podstawowe dane o samym sobie oraz dane kontaktowe do swoich bliskich. Dość popularnym problemem występującym w środowisku seniorów jest problem z przechowywaniem kluczy od mieszkania, dlatego dobrą metodą będzie dopięcie do nich breloka bądź smyczy, która zwiększy szansę na ich znalezienie i łatwiejsze przetrzymywanie. Istotną sprawą jest aby w problemach ze skupieniem oraz pamięcią nie tylko szukać alternatywy jak zapobiegać negatywnym skutkom zapominania ale też poszukiwać pomysłów jak zmobilizować umysł seniora do współpracy oraz większego działania. Jedną z idealnych metod będzie zakup krzyżówek, które stanowią połączenie 2 w 1, bowiem zmuszają mózg do pracy, dzięki którym poprawia się stan umysłowy seniora, a jednocześnie jest niezwykłą przyjemnością dla nich samych ze względu iż seniorzy zwykle uwielbiają rozwiązywać krzyżówki.

Trudności ze wzrokiem

Podstawową sprawą w przypadku problemów ze wzrokiem jest badanie wykonane przez okulistę oraz profesjonalne dobranie okularów zgodnie ze stwierdzoną wadą.  Duży wpływ na poprawę wzroku będzie miało odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu oraz dostosowanie niektórych urządzeń zgodnie z posiadaną wadą wzroku np. dobór odpowiedniego telefonu z dużymi cyframi oraz wyświetlaczem, odpowiednia odległość ustawienia telewizora zapewniająca komfort podczas oglądania telewizji, zakup lupy powiększającej do czytania ulubionych książek.

Podsumowując można stwierdzić, że okres starzenia się to naturalne zjawisko, z którym bądź co bądź należy się pogodzić. Co więcej w tym czasie można doznać wiele pięknych momentów oraz przeżyć wiele dobrych chwil, dlatego nie należy traktować tego okresu jako zło konieczne. Pomimo zachodzących zmian w organizmie jak widać na podstawie wyżej wymienionych przedmiotów jest wiele możliwości, które mogą sprawić, że życie seniora  nie będzie nudne, a także pomimo dolegliwości przychodzących wraz z wiekiem wcale nie musi być tak trudne.

Leave a Comment