Współcześnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów bram garażowych. Różnią się one nie tylko ceną, ale też zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup bramy garażowej zastanówmy się, która z nich pasować będzie do naszego prywatnego garażu.

motocykl przed garażemBramy do garażu różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. W ofercie producentów bram garażowych są bramy uchylne, bramy segmentowe, bramy rolowane oraz bramy rozwierane. Te uchylne, które nazywane są przez handlowców także płytowymi, stanowią gro rynku i są najczęściej wykorzystywane. Niestety nie da się ich zamontować wszędzie. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. W praktyce, jeśli nasz podjazd jest stosunkowo krótki, to wybór takiej bramy może być niekomfortowy lub wręcz niemożliwy do zastosowania w naszym garażu. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są bramy segmentowe. Tu rozróżniamy ich wersję boczną oraz górną. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, właśnie krótkiego podjazdu. Bramy segmentowe sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Idealnie sprawdzają się, jeśli chodzi o ogrzewane garaże. Wynika to z prostego faktu, że są one dużo bardziej szczelne niż na przykład bramy uchylne. Bramy segmentowe można też stosować w otworach z łukowym nadprożem.

Ostatecznie możemy się też zdecydować na bramy rozwierane lub rolowane. Te pierwsze to chyba najbardziej tradycyjny i jednocześnie najstarszy rodzaj bram garażowych. Nie znajdziemy ich już niestety w ofertach największych sklepów internetowych. Na pocieszenie warto wspomnieć, że mają wiele wad. Bardzo trudno jest w nich zamontować napęd elektryczny, który pozwala na otwieranie bramy pilotem, a ich otwarcie zajmuje wiele czasu i przede wszystkim miejsca. Z kolei bramy rolowane, działają na zasadzie rolety okiennej. Ich olbrzymią zaletą jest to, że zajmują naprawdę niewiele miejsca. Są też wygodne i łatwe w codziennej eksploatacji. Dodatkowo z zasady wyposażone są w napęd elektryczny, więc całkowicie odpada nam problem związany z montażem tegoż.

Choć dla wielu z nas głównym kryterium wyboru bramy garażowej jest cena produktu, to warto zwrócić też uwagę na inne czynniki. Chodzi tu o niezawodność, energooszczędność, estetyka i dobry serwis. Najważniejszym w ostatnim czasie kryterium decydującym o wyborze materiałów budowlanych jest to, jak mogą one obniżyć koszty eksploatacyjne budynków. Tu chodzi głównie o koszty ogrzewania. Jeśli brama będzie dobrze ocieplona, to możemy w perspektywie rocznej zaoszczędzić spore pieniądze na ogrzewaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że bramę kupujemy na kilkanaście, a czasami nawet na kilkadziesiąt lat, kiedy pozostaje ona w eksploatacji, to suma oszczędności może tu być naprawdę bardzo wysoka. W takim przypadku jednorazowy wydatek może być potraktowany przez nas jako swoista inwestycja w dom i obniżenie kosztów jego eksploatacji.