drukareczka

Przechowywanie tonerów – Jak prawidłowo przechowywać tonery i tusze

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami drukarki czy to w domowym zaciszu czy też w pracy – a z pewnością zetknęliśmy się z takim urządzeniem, ponieważ w dzisiejszych czasach komputery towarzyszą nam na co dzień – nie raz mieliśmy do czynienia z tonerem lub tuszem.

Zakładając, że drukowanie nie jest nam obce, większość z nas również sama kupuje i wymienia tusz lub toner w drukarce. Jednak czy zastanawialiście się jak należy je przechowywać? Jakie warunki powinniśmy spełnić, aby toner i tusz służył nam jak najdłużej? Abyśmy mogli cieszyć się nieskazitelnymi wydrukami przez długi okres czasu, nie wydając naszych ciężko zarobionych pieniędzy na kolejny egzemplarz tonera lub tuszu?

do drukarki laserowejPrzede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że zarówno tusz jak i toner to wieloskładnikowe substancje dlatego pierwszym warunkiem, który powinniśmy spełnić to ochrona przed ich wyschnięciem. Dlatego jeżeli zainstalowaliśmy już dany kartridż w naszej drukarce to postarajmy się ponownie nie wyciągać go z urządzenia. Nawet krótka chwila podczas, której kartridż nie będzie zabezpieczony może uszkodzić jego zawartość. Jeżeli tak się stanie i tusz zaschnie stanie się bezużyteczny. Jeżeli jednak jesteś zmuszony wyciągnąć kartridż z tuszem z drukarki przygotuj się do tego, a jego zawartość będzie nienaruszona. Do tego „zabiegu” należy przygotować wilgotną szmatkę i szczelny, najlepiej plastikowy pojemnik. Tusz należy schować do pudełka zaraz po wyciągnięciu go z urządzenia, a następnie obok umieścić wilgotną szmatkę. UWAGA: tusz wkładamy do pudełka dyszami do góry!  Następnie, aby warunki zewnętrzne nie wpływały na nasz tusz, należy szczelnie zamknąć wieko pudełka. Pamiętaj, aby przed wyciągnięciem z urządzenia najpierw je wyłączyć, tak aby zgasły wszystkie kontrolki. Dzięki temu zabiegowi tusz wróci do pozycji zabezpieczającej go przed wyschnięciem.

Co do warunków zewnętrznych pamiętajmy, że temperaturą optymalną dla każdego tuszu i tonera jest temperatura od -15 do 35 stopni Celsjusza. Jest to spory margines błędu dlatego w warunkach domowych czyli standardowego użytkowania nic nie powinno stać się z naszym tuszom. Pamiętajmy jednak, żeby zwrócić uwagę na ustawienie naszej drukarki, jeżeli podczas bardzo słonecznego lata będzie ona stała w pobliżu okna skierowanego na południe,  temperatura może zbliżyć się do górnej granicy wytrzymałości naszego tonera lub tuszu, a co za tym idzie uszkodzić zawartość kartridża. Niebezpieczny dla jego zawartości może być również transport w nieodpowiednich warunkach. Pudełko z nowym tuszem lub tonerem schowane w bagażniku naszego samochodu i pozostawione tam przez dłuższy czas w upalny lub mroźny dzień, może okazać się destrukcyjne. Takie sytuacje mogą doprowadzić do rozszczelnienia kartridża lub rozwarstwienia substancji w nim zawartej.

Zatem czynnikami głównie zagrażającymi żywotności zarówno tuszu jak i tonera są wahania temperatury oraz dostęp powietrza. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń i długo cieszyć się wydrukami dobrej jakości.

Tekst został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym ArtJet.pl, który jest dostawcą wysokiej jakości tonerów, tuszów i innych materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Leave a Comment