img-post7

Do czego służy akcelerometr w telefonie

Współczesne smartfony posiadają wiele czujników, które poprawiają komfort użytkowania, automatyzują powtarzalne czynności, są w stanie poprawić jakość obrazu, zdjęć, dźwięku, wykonać skomplikowane działania i podać to w przystępny dla użytkownika sposób.

Wszystko to możliwe jest, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i wynalazków, które są z nami już od dziesiątek lat, a które zostały zminiaturyzowane i umieszczone w urządzeniach mobilnych. Jednym z tych urządzeń jest akcelerometr.

Co to jest akcelerometr

Akcelerometr to urządzenie, za sprawą którego możliwe jest zbadanie przyśpieszenia liniowego bądź kątowego. Inaczej można powiedzieć, że akcelerometr służy do pomiaru ruchu i przyśpieszenia w urządzeniu, w którym został zainstalowany.

Akcelerometry już wiele lat do tyłu były stosowane w przemyśle samochodowym, w instalacjach poduszek powietrznych, nawigacjach, kamerkach. Od roku 2000 wkradły się również na scenę urządzeń mobilnych, oferując użytkownikom telefonów dodatkowe możliwości. O jakich możliwościach mówimy?

Rola akcelerometru w smartfonie

W smartfonach znajdziemy funkcję „Auto-obracanie”, jej działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wspomniany czujnik. Akcelerometr pozwala automatycznie dostosowywać orientację wyświetlanego na ekranie obrazu. Wraz z 2 innymi czujnikami w telefonie może posłużyć nawet jako prosty kompas. Z kolei w grach na smartfonach często wykorzystuje się sterowanie bazujące na poruszaniu ekranem, na przykład w wyścigach samochodowych. Czujniki pozwalają również na stabilizację obrazu podczas kręcenia filmów video – wiemy doskonale jak kiedyś było ciężko bez statywu nagrać idealny film. Dzięki czujnikom ten problem wyeliminowano, uzyskując niesamowitą jakość nagrań. Podobnie jest ze zdjęciami. Czujniki w smartfonach, w tym omawiany dzisiaj akcelerometr razem współdziałają, aby poprawić komfort użytkowania i zaoferować nam jakość, o której jeszcze 20 lat temu mogliśmy pomarzyć.

Leave a Comment