Plotery to równie często wykorzystywane sprzęty zawodowo jak drukarki, zwłaszcza gdy swoją pracę wykonuje w pracowni architektonicznej, reklamowej bądź jako grafik komputerowy. Podobnie jak one różną się funkcjami jakie posiadają oraz drobnymi mankamentami o rożnym zastosowaniu. Aby sprecyzować jaki ploter będzie najbardziej odpowiedni na nasze potrzeby w pracy warto zapoznać się z najważniejszymi informacji jakie warto o nich wiedzieć.

Jedną z podstawowych informacji jest podział ploterów na  możliwe rodzaje a mianowicie:

  1. ploter drukujący umożliwia dokonanie wydruku wybranych wzorów na materiale, papierze o większym rozmiarze, podobnie jak drukarki występują w wersji atrament bądź laser,
  2. tnące jak sama nazwa mówi umożliwiają cięcie dowolnego wzoru na papierze bądź innego rodzaju materiale,
  3. wielofunkcyjne to połączenie tych dwóch wyżej wymienionych rodzai czyli plotery, które posiadają więcej możliwości gdzie łączą  zarówno usługę wydruku jak i wycięcia modelu w jednym ploterze.

Powyższy podział przedstawia podstawowe rodzaje ploterów, oprócz tego nie można nie wspomnieć iż istnieją również takie, które posiadają w swoich funkcjach – grawer napisów a także frezowanie polegające na cięciu określonych wzorów ze sklejki.

Jednak nadal jest to niewystarczająca ilość aby dokonać wyboru sprzętu do pracy – do tego potrzebujemy bardziej precyzyjnych informacji, które nas przekonają do zakupu konkretnego modelu. Jednym z ważniejszych elementów na które warto zwrócić uwagę jest ilość sztuk jakie zamierzamy drukować w pracy. Jeżeli przewidujemy dużą częstotliwość wydruków warto postawić na sprzęt dobrej jakości, który będzie posiadał standardy wyższej półki, jeśli jednak dzienne zapotrzebowanie nie jest aż tak duże wystarczy że będzie to ploter przeciętnej rangi. Wysokiej jakości druki świadczą plotery graficzne, które zdecydowanie wyróżniają się od pozostałych ploterów, jednakże taka opcja jest najlepszym rozwiązaniem dla osób które potrzebują dokonywać wydruków map, plakatów, ulotek- w tym przypadku sprzęt okaże się doskonałym wyborem! Warto jednak liczyć się z kosztami jego eksploatowania bowiem są naprawdę wysokie, dlatego warto zastanowić się najpierw czy to właśnie jego potrzebujemy naprawdę niezbędnie aby wykonywać swoje obowiązki.

Innego rodzaju sprzętami umożliwiającymi wydruki wielkich gabarytów są plotery wielkoformatowe, których zadaniem jest umożliwienie druków o formacie A0 lub A0+.  Jednak te są dobrą alternatywą dla pracowników wykonujących pracę właśnie na dużych rozmiarach w innych przypadku zakup tego typu ploterów jest nieopłacalny, ponieważ również nie należą one do najtańszych.

Rozdzielczość wydruków – nie budzi wątpliwości, że jest niezmiernie ważna podczas zakupu plotera, dlatego warto się upewnić jaką rozdzielczość umożliwia nam konkretny model z uwagi na to czy uzyskane arkusze będą wyraźne oraz odpowiednio przejrzyste w wykonywanej pracy. Zawodowo wykorzystywane sprzętu posiadają rozdzielczość 2400 dpi x 1200 dpi, która z pewnością wpłynie na zadowolenie z powstałych wydruków, oraz efektywny wizerunek najmniejszych szczegółów.

Kolorystyka wydruków – warto rozstrzygnąć ten element a mianowicie jakich wydruków oczekujemy od zakupionego plotera, czy wymagamy kolorowych druków niezbędnych do pracy czy wystarczające będą w zupełności druki typu biel-czerń.

Cicha praca – to równie ważny czynnik zwłaszcza składający się na wybór plotera do pracy gdzie zwykle wymagamy spokoju aby móc się spokojnie skupić, dlatego według norm zalecanych przez producentów przyjęty poziom głośności pracy plotera nie powinien przekraczać 50 dB.

Rozmiar oraz ciężar plotera – jak w przypadku większości urządzeń każdemu zależy aby nie był on zbyt duży oraz ciężki, zwłaszcza w pracy gdzie ploter wielkiego formatu oraz dość ciężkiej masy mógłby być problemem podczas przeniesienia bądź podczas codziennej pracy. Zwykle wysokość takich urządzeń to maksymalnie 120 cm, szerokość – 130 cm, a głębokość – 90 cm. Większość z nich waży ok. 50 kg, choć zdarzają się również modele nieco cięższe.

printshop

Decydując się na zakup plotera laserowego nie warto sugerować niską ceną bowiem z reguły kończy się to fiaskiem, bowiem zwykle wtedy sprzęt zamiast świadczyć ostre dokładne cięcia – niska jakość to jedyne co może nam zaoferować. W tym przypadku warto skupić się na takich zagadnieniach jak szybkość działania plotera, rozmiar pola działania, program oferowany dodatkowo w parze z ploterem, dostępność części na zmianę w razie awarii, pomoc techniczna ekspedienta, kompresor zwłaszcza potrzebny do grawera, sposobność regulowania stołu w pionie.

Jednym  z równie ważnych czynników jaki powinien być branych pod uwagę podczas zakupu plotera jest jego użytkowanie, które jest nieodłącznie powiązane wraz z materiałem eksploatacyjnym, który często bywa drogi przez co sumując koszty rutynowych wymian wraz z zakupem  plotera – mija się to z celem.  Zatem nie dajmy się zwieść niskim cenom sprzętu bowiem zwykle rekompensują się one producentom poprzez kupno drogim tonerów do swojego sprzętu który był w „atrakcyjnej cenie”.

Obecnie  najbardziej polecanymi modelami wśród ploterów są marki Epscon oraz Hp jednak numerem jeden spośród 10ciu polecanych modeli jest Epson SureColor SC-P10000, który charakteryzuje się drukiem atramentowym, który posiada w swoich możliwościach dokonywanie wydruków aż do rozmiaru B0. Ponad to jego maksymalny poziom rozdzielczości wynosi 2400×1200 dpi, przy osiąganej szybkości do 2,5 stron/min. Dzięki głowicy PrecisionCore Micro TFP, w jaką jest wyposażony ploter jest niezwykle wydajny, a tonery o dziesięciu odcieniach barw wpływają na niesamowity efekt wydruków, stąd model ten przeznaczony jest w firmach zajmujących się fotografią bądź materiałami reklamowymi.

Zaraz za nim tegorocznym 2019r. laureatem jest HP Designjet T120, który posiada dodatkowo zdolność łączenia Wi-Fi z innymi urządzeniami. Zaskakuje niezwykłą jakością oraz szybkością otrzymywanych druków. Program w jaki jest wyposażony ten model gwarantuje przechowywanie kopii plików oraz ponowne ich odtworzenie w późniejszym czasie. Hp jest niewielkich rozmiarów przez co jest chętnie wybierany  modelem do zakładów pracy, dodatkowym jego atutem jest niezwykła precyzja kolorystyczna wydrukowanych wzorów, które dodatkowo nie zużywają dużych ilości tuszu przez co sprzęt jest niezwykle wydajny.

Więcej informacji o ploterach do biura znajdziesz na blogu firmowym Optima-MD z Częstochowy oraz w zakładce o serwisie ploterów: https://www.optima-md.com/serwis/naprawa-i-serwis-ploterow-czestochowa.html