zdjęcie przytulnego pokoju

Plisy okienne – funkcjonalne i nowoczesne dekoracje okien

Plisowane odcienie nadają oknu miękkości, a jednocześnie pozwalają filtrować światło słoneczne w celu rozjaśnienia pomieszczenia.

Plisy i różnice

W przeciwieństwie do osłon o strukturze plastra miodu, które mają konstrukcję z podwójnymi ściankami tworzącymi cylindryczne „komórki” wzdłuż szerokości klosza, plisy są wykonane tylko z jednej warstwy materiału. Ta pozornie nieistotna różnica w konstrukcji klosza znacznie wpływa na właściwości izolacyjne i wygląd plisowanego klosza.

Plisy, mimo że oferują pewną izolację w oknie, nie są tak energooszczędne, jak abażury o strukturze plastra miodu. Ogniwa w strukturze plastra miodu zatrzymują powietrze, zapewniając lepszą ochronę przed utratą ciepła i zyskiem słońca w oknie.

Plisy chronią przed zyskiem ciepła słonecznego latem, ale są mniej skuteczne w izolacji przed zimnem w zimie. Pojedyncza warstwa tkaniny nie jest tak skutecznym izolatorem. Dzięki wyraźnym zakładkom plisy mają wygląd bardzo podobny do osłon komórkowych.

Główna różnica między dwoma rodzajami osłon sprowadza się do sznurków, które kontrolują podnoszenie cienia. Podczas gdy sznurki osłony komórkowej są ukryte w komórkach tkaniny, sznurki plisowane są wyraźnie widoczne – zarówno w pokoju, jak i z zewnątrz domu. Sznury powodują przebicie światła w miejscach, w których przechodzą przez zasłonę, co może budzić zastrzeżenia, jeśli próbujesz zasłonić całe światło z pokoju.

Różnorodność

Plisy są zwykle dostępne w szerszej gamie tkanin. Od tkanin o wyglądzie trawy po marszczone jedwabie – dostępne są dziesiątki opcji tkanin w plisowanych odcieniach. Przezroczyste, półprzezroczyste i nieprzezroczyste opcje oferują coś dla każdej kontroli światła i prywatności. Systemy podnoszenia obejmują standardowe opcje blokady linowej, ciągłe pętle linkowe i bezprzewodowe podnoszenie – najbardziej popularne.

zdjęcie młodej kobiety wyglądającej przez okno

Plisowane odcienie mogą być wykonane w różnych kształtach – w tym trapezoidy i łuki do tych trudnych okien. Plisy są zwykle tańsze niż niektóre inne rodzaje obróbki okien, co czyni je idealnymi, jeśli pracujesz z ograniczonym budżetem. W przeciwieństwie do innych tańszych opcji obróbki okien, takich jak żaluzje drewniane lub żaluzje aluminiowe, plisowane odcienie nadają oknu miękkość i teksturę, tak jak twarda powierzchnia po prostu nie może.

Zalety plis

Plisowanie i różnorodne materiały do produkcji żaluzji mają wiele zalet:

  1. W przypadku zabrudzenia plisowane zasłony można prać ręcznie w ciepłej wodzie. Jednak papierowe żaluzje lepiej będzie po prostu wytrzeć wilgotną gąbką.
  2. Plisy można rozłożyć od dołu i od góry, co jest dość wygodne w kuchni, na balkonie i we wszystkich pokojach na niższych piętrach.
  3. Rolety plisowane to jedyny rodzaj dekoracji, który jest przymocowany do niestandardowych okien. Ponadto tylko ta opcja jest używana w przypadku otworów w oknach dachowych i strychowych.
  4. Rolety są tak schludne i ciasno złożone, że nie będą widoczne nawet pod cienkim gzymsem.
  5. Różnorodne kolory i tekstury do każdego pomieszczenia. Możesz ustawić żaluzje jednocześnie z różnych rodzajów tkanin w zależności od odcienia i gęstości, co odpowiada za dostosowanie oświetlenia w pomieszczeniu i chroni przed światłem słonecznym.
  6. Istnieją różne sposoby mocowania i warianty regulatorów.

Więcej o żaluzjach plisowanych przeczytasz tutaj oraz na blogu firmowym sklepu Knall. Zapraszam do lektury!

One thought on “Plisy okienne – funkcjonalne i nowoczesne dekoracje okien”
  1. Plisy na pewno są dużo nowocześniejszą alternatywą dla staromodnych zasłon. Projektując nowoczesne wnętrze warto o nich pomyśleć.

Leave a Comment