hakierooo

Jak czyścić smartfona z wirusów

Urządzenia mobilne stają się coraz bardziej popularne, z roku na rok rośnie liczba użytkowników smartfonów, wzrasta również liczba zagrożeń, z którymi muszą zmierzyć się użytkownicy.

Do najpopularniejszych zagrożeń można zaliczyć wirusy, ale również aplikacje wyłudzające dane. Powstaje pytanie, czy jest skuteczny sposób, aby oczyścić smartfona ze szkodliwego oprogramowania oraz czy istnieje sposób, aby skutecznie zabezpieczyć się przed ów zagrożeniami?

Jednym z najpopularniejszych programów do walki z wirusami na smartfonach jest Avast Mobile Security. Tego programu chyba nie trzeba przedstawiać, zna go prawie każdy bardziej świadomy użytkownik, który choć raz miał do czynienia z wirusami, czy to na urządzeniu typu Desktop, czy też na mobile.

Avast na smartfony
Antywirus Avast na smartfony (Zdjęcie z Google Play)

Avast monitoruje w czasie rzeczywistym urządzenie, wykrywa zagrożenia i je eliminuje. Definicje i sygnatury wirusów mogą być pobierane z chmury, dzięki czemu rośnie skuteczność wykrywania najnowszych zagrożeń. Baza danych, z której Avast korzysta jest budowana, w oparciu o zgłoszenia innych użytkowników. Oczywiście nie każdy musi z tej funkcjonalności korzystać. Można również aktualizować definicje wirusów w sposób klasyczny, ważne jest jednak, aby robić to w sposób regularny, przynajmniej raz dziennie. Moduł heurystyczny, w który został wyposażony również pomoże w wcale z nieznanymi zagrożeniami.

Avast posiada również dodatkowe funkcjonalności, które pozwalają kontrolować uprawnienia aplikacji oraz analizować to co dzieje się z naszym smartfonem. Skanowanie plików można rozpocząć na żądanie lub w zaplanowanym czasie – w końcu nie każdy potrzebuje ochrony real time. Wielu użytkowników systemu Android twierdzi nawet, że na smartfonach w ogóle nie jest potrzebny antywirus. Sporo jest w tym prawdy, albowiem najsłabszym ogniwem w atakach jest osoba korzystająca ze smartfona czyli człowiek. Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych, naszego poziomu wiedzy, umiejętności rozpoznawania zagrożeń, dlatego żaden antywirus nie jest w stanie wyeliminować zagrożenia, to my sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, poprzez nieustanne kształcenie się w zakresie bezpieczeństwa, jak również obserwowanie nowo pojawiających się zagrożeń. Dobrą lekturę stanowią wszelkie fora internetowe, na których użytkownicy smartfonów wymieniają się poglądami, jak i raportują zagrożenia. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się do walki z wirusami i aplikacjami wyłudzającymi dane.

Leave a Comment