Wybór biura rachunkowego jest bardzo prosty, ponieważ prawda jest taka, że jeśli tylko firma jest poważna, trudno obawiać się współpracy z nią. Nawet jeżeli doszłoby do jakichś problemów będących wynikiem działania biura, to ono ponosi za to odpowiedzialność cywilną, a fakt ubezpieczenia tego typu podmiotów sprawia, że firma poszkodowana jest bezpieczna.

Nie można oczywiście pozostawać jedynie na takim poziomie due diligence przy wyborze biura rachunkowego. Oczekiwać należy realnie tego, że biuro, z którym nawiąże się współpracę, będzie solidne, jego usługi wyjdą poza najprostsze prowadzenie ksiąg, a do tego będzie mu można zaufać. Możliwość dochodzenia regresu to w końcu rozwiązanie znacznie gorsze niż brak jakichkolwiek problemów. Od czego zatem rozpocząć poszukiwania odpowiedniego partnera?

Kwalifikacje formalne

Dzisiaj nie ma już potrzeby posiadania świadectw kwalifikacyjnych, by rozpocząć działalność jako biuro rachunkowe. Mimo to, klient powinien się zapoznać z formalnymi kompetencjami biur rachunkowych i osób w nich pracujących, zanim podejmie z nimi współpracę. Dla małej rodzinnej firmy nie jest oczywiście istotne, że biuro działa w oparciu o międzynarodowe standardy rachunkowości, ale dyplom dobrej polskiej uczelni powinien się znajdować na ścianie gabinetu szefa. I pracowników też.

Ubezpieczenie OC

Wspomniane prędzej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to wymóg konieczny dla wszystkich firm, które działają w branży. Tym niemniej, może się zdarzyć, ze jakieś biuro rachunkowe nie dopełni tego obowiązku. Jest to karalne, ale dla klienta kara dla biura rachunkowego może być co najwyżej pocieszeniem. Strat nie odzyska. Dlatego trzeba zawsze koniecznie sprawdzić, czy takie ubezpieczenie istnieje. Biuro rachunkowe Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, co daje mu ogromny atut rynkowy.

RODO i inne

Biuro rachunkowe przetwarzać będzie dane wysoce wrażliwe. Dlatego bardzo istotne jest, by posiadało ono możliwie najlepsze standardy ochrony danych klientów. Trudno jest to niestety rozpoznać tak po prostu, ale na początku współpracy można poprosić o coś tak prostego, jak zmiana danych. Jeśli działają w firmie odpowiednie procedury, zostanie to zrobione szybko i sprawnie. Jeśli nie, będzie problem.

raport podatkowy

Ceny usług księgowych

Wbrew pozorom, ceny usług biur rachunkowych mogą się bardzo mocno różnić. Czasami nie widać tego od razu, ale przygotowanie wyceny za pół roku z góry dla typowych usług, jakie biuro w tym czasie będzie wykonywać, może dać nam zupełnie inny obraz niż wstępna cena za miesiąc współpracy. Nie wszystko bowiem bywa wliczone w podstawowy abonament, a do tego dochodzi jeszcze wiele dodatkowych rzeczy, które nie wchodzą w skład typowego prowadzenia ksiąg.

Doświadczenie

Zawsze najlepiej jest podejmować współpracę z biurem rachunkowym, które już od jakiegoś czasu działa na rynku i do tego obsługuje znane nam firmy. Dzięki temu będzie można zapytać osoby mające za sobą realną współpracę z danym biurem. Jest to istotne, ponieważ jakość współpracy czasami jest skorelowana z suchymi kompetencjami formalnymi biura, ale bywa też zupełnie od nich oderwana. Wspomniane wyżej biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej posiada kompetencje i doświadczenie udokumentowane certyfikatem Ministerstwa Finansów. Certyfikaty księgowe wydawane przez organy rządowe to jedna z najlepszych form potwierdzenia, że biuro z którym chcemy podjąć współpracę jest faktycznie fachowe i nie wpędzi firmy w kłopoty. Wybierając biuro warto szczegółowo wypytać co będzie należało do ich kompetencji w ramach przedstawionej ceny usługi.